پوشک بچه

آنهایی که با بچه و نوزاد سر کار ندارند، شاید تنها ذهنیتشان از پوشک بچه، همان تبلیغ زیبا و جذاب تلویزیون است. بچه چشم سبزِ با نمکِ تازه راه افتاده، با پوشک عالی و مطمئن بر پا، چهار دست و پا به سمت آغوش باز پدر و مادر خود می رود و همه از انتخاب آن پوشک راضی هستند. اما واقعیت امر چیز دیگریست، آنقدر کیفیت، ضخامت، میزان جذب و حتی قیمت این پوشک ها متنوع است که پدر و مادر ها را در انتخاب مناسب ترین پوشک سر در گم می کند. اینکه کدام پوشک بهتر است؟ پوشک بچه ایرانی بهتر است یا خارجی؟ چه سایزی مناسب نوزاد من است؟ قیمت پوشک بچه چقدر است؟ و … تمامی این سوالات باعث شده تا نی نی وب به بررسی هر کدام از پوشک های بچه  بپردازد و نگرانی ها و دغدغه های پدر و مادر ها را بر طرف کند.

پوشک بچه

پوشک ها فراورده هایی نرم با قدرت جذب رطوبت هستند که روکشی نگه دارنده بر روی خود دارند و با جذب ادرار و مدفوع نوزاد از آلوده شدن لباس وی جلوگیری می کنند. این پوشک ها جدا از نام برند های تجاری خود، به سایز و اندازه های مختلف، کیفیت جذب متفاوت و متناسب وزن و سن نوزاد ها تولید می شوند.

قیمت پوشک بچه

پوشک های بچه معمولا در بسته های 12 تایی یا بیشتر تولید و به فروش می رسند. البته بسته های کوچکتر و تا 5 عددی هم موجود است. این بسته ها سایز های مختلف دارد و به نسبت وزن و سن نوزاد متغیر است، بنابراین قیمت های مختلفی دارد. بسته به استفاده روزانه نوزاد و بچه خود حتما در خرید های روزانه و همیشگی، تهیه پوشک بچه را در نظر بگیرید. افزایش روزانه قیمت ها در قیمت پوشک بچه نیز تاثیر گذاشته، بنابراین بهتر است سایت های فروش پوشک بچه را روزانه چک کنید و از تخفیف های آن ها برخوردار شوید. علاوه بر این بعضی عمده فروشی ها در مولوی قیمت های مناسب تری برای پوشک بچه ارائه می دهند.

پوشک بچه خارجی
پوشک بچه پریما پمپرز (Prima Pampers)

پوشک بچه پریما پمپرز یا پوشک بچه پمپرز توسط کشورهای مختلف ساخته می شود و علاوه بر مدل ترکیه و لهستان، بهترین نوع آن پوشک پریما پمپرز آلمانی است. پریما از مواد طبیعی ساخته شده و بر روی آن از نرم کننده استفاده شده تا لطافت پوست نوزاد حفظ شود. پریمای ساخت لهستان نسبت به پریمای ترکیه لطافت و نرمی بیشتری دارد. پوشک بچه پریما جذب بالایی دارد و در لایه بیرونی اش سوراخ های ریزی تعبیه شده تا بخارات ناشی از ادرار و مدفوع از داخل پوشک به بیرون منتقل شود. لایه های پلاستیکی اطراف هم باعث می شود رطوبت به بیرون نشت نکند. راحتی فوق العاده این پوشک به گونه ای است که در زمان شب و هنگام مسافرت و زمانی که امکان تعویض به موقع وجود ندارد، آزار کمتری به نوزاد وارد شود. با تمام این حرف ها قیمت بالای پوشک پریما پمپرز امکان خرید آن را برای هر پدر و مادری فراهم نمی کند. در حال حاضر قیمت پوشک بچه پریما یا پوشک بچه پمپرز بسیار بالاست و برای استفاده مداوم روزانه به صرفه نیست. با این حال قیمت پوشاک پمپرز در سایز های کوچک مناسب تر است.

پوشک بچه مولفیکس (Molfix)

مولفیکس نام تجاری شناخته شده ای در ایران است و پوشک بچه آن ساخت کشور ترکیه است. این پوشک به صورتی نازک طراحی شده که پای نوزاد آسیب نبیند. علاوه بر نرم کننده و لوسیون که بر لایه داخلی آن تعبیه شده، معطر است. از طرف دیگر ضد حساسیت است و مانند خیلی از پوشک های دیگر باند لاستیکی برای جلوگیری از نشتی رطوبت در آن تعبیه شده است. طراحی قدیم و جدید مولفیکس ساخت ترکیه با هم تفاوت هایی دارد و باعث شده در طراحی جدید ایراداتی که به آن وارد شده، بر طرف شود. در طرح قدیم، پوشک به بند ناف آسیب وارد می کرد و باعث عرق کردگی و التهاب می شد، اما در طراحی جدید در سایز های 1 و 2 فضایی برای تنفس بند ناف در نظر گرفتند و مشکل را بر طرف کردند. قیمت پوشک بچه مولفیکس خارجی به نسبت پمپرز ارزان تر است، با این حال حتما قبل از خرید تعداد بالا آن را بر بدن نوزاد خود امتحان کنید.

پوشک بچه کانفی (Confy)

کانفی هم ساخت کشور ترکیه است و علاوه بر قدرت جذب بالا از ایجاد حساسیت  برپوست بدن نوزاد جلوگیری می کند. بر لایه داخلی پوشک بچه کانفی لوسیون تعبیه شده و لایه خارجی اش از جنس پنبه است. پوشک بچه کانفی با داشتن کناره های محافظ و نواری قلابدار، میزان رطوبت را کنترل می کند. قیمت پوشک بچه کانفی حدودا در رده قیمت پوشک مولفیکس است و می تواند در کنار مولفیکس استفاده شود.

پوشک بچه ایرانی:

پوشک بچه مولفیکس

آنقدر استقبال از پوشک بچه مولفیکس ترکیه ای در ایران زیاد شد که تولید کنندگان ایرانی به فکر ساخت آن در ایران افتادند و به تولید پوشک بچه مولفیکس ایرانی پرداختند. شرکت پارس حیات با کمک کارشناسان ترکیه ای اقدام به تولید مولفیکس ایرانی کرد. با اینکه مولفیکس ایرانی از نظر کیفیت در درجه پایین تری از مولفیکس ترکیه ای قرار دارد اما قدرت جذب بالایی دارد و از نشتی و پس دادن جلوگیری می کند. علاوه بر این قیمت پوشک بچه مولفیکس ایرانی نسبت به مولفیکس ترکیه ای مناسب تر است.
پوشک بچه مای بی بی  (My baby)
یکی از مهمترین خصوصیات پوشک مای بی بی انعطاف پذیری بالایش است که باعث می شود نوزاد با آزادی بیشتری به حرکت بپردازد. این پوشک ایرانی با داشتن لایه محافظ داخلی مانع ایجاد حساسیت برای نوزاد می شود و از خارش های احتمالی و آسیب پوست بچه جلوگیری می کند. همچنین با  تعبیه کرم مراقبت از پوست حاوی عصاره بابونه به لطافت و نرمی پوست نوزاد کمک می کند. پوشک مای بی بی مانند پوشک های خارجی لایه محافظی دارد که مانع نشت رطوبت و ایجاد بوی بد می شود اما یکی از معایب آن نداشتن لایه محافظ پوست در تماس با ادرار است. مای بی بی در ابتدای تولید فقط دو سایز متوسط و بزرگ داشت اما بعد ها با 5 سایز نوزادی، کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ در ارتقای سطح تولید کشور کوشید. قیمت پوشک بچه مای بی بی با توجه به سایز و تعداد از 20 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغیر است.
پوشک بچه کوکومی (Cocome)
کوکومی برند دوم مای بیبی است و از برندهای معروف پوشک بچه ایرانی محسوب می شود. در تولید کوکومی از مواد با کیفیت استفاده شده و سازگار با پوست نوزاد است. پوشک بچه کوکومی با داشتن منافذ زیاد در لایه خارجی باعث تنفس پوست نوزاد می شود و نرمی و لطافت آن از سوختگی و ناراحتی پوست بچه جلوگیری می کند. همچنین لایه کش سان دور ران پا مانع از اذیت پای بچه می شود و موجب رضایت مادر و پدر ها شده است. قیمت پوشاک بچه کوکومی از پوشک بچه مای بیبی ارزان تر و مناسب تر است.
پوشک بچه پنبه ریز (Panberes)
پنبه ریز از جمله برندهای ایرانی است که در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نام آور است و از اولین تولید کننده های قدیمی پوشک بچه محسوب می شود. پوشک بچه پنبه ریز محصولی سازگار با پوست بدن نوزاد و ضد حساسیت تولید شده است. این پوشک نیز قدرت جذب بالایی دارد و علاوه بر داشتن نرمی و لطافت از نم دادن و نشتی رطوبت جلوگیری می کند. با این حال ضخامت لازم را ندارد و کیفیت چسب و کش آن هم متوسط است.
پوشک بچه مرسی (Merci)
مرسی از جمله پوشک های تولید داخل است و زیر مجموعه ای از گروه صنعتی گلرنگ محسوب می شود. در تولید این پوشک از مواد با کیفیت بالا استفاده شده اما قدرت جذب متوسطی دارد. با این حال لایه ای برای جلوگیری از تماس ادرار با پوست نوزاد دارد و ضد حساسیت است. یکی از مزیت های پوشک بچه مرسی داشتن کشی در پشت کمر است و پوشک ضخیمی محسوب می شود. پوشک مرسی در دو نوع طرح دار کارتونی و ساده تولید می شود و 3 سایز کوچک، متوسط و بزرگ دارد. قیمت پوشک بچه مرسی تفاوت زیادی با مای بی بی ندارد و تقریبا قیمت های مشابهی دارند.
پوشک بچه ببم (Bebem)
شرکت پارس حیات پس از شروع به کار محصولات خود را با نام های تجاری مختلفی عرضه کرد. پوشک بچه ببم نیز نامی است که زیر نظر شرکت سهامی حیات کیمیا به فعالیت می پردازد. شرکت حیات کیمیا از جمله تولید کنندگانی است که محصولات خود را در سطح جهان عرضه می کند و برندی صادراتی است. پوشک بچه ببم با کیفیتی بالا از سایز صفر تا 5 تولید و عرضه می شود. پوشک ببم متناسب با فرم بدن نوزاد و ظریف ساخته شده و لایه نرم داخلی آن برای راحتی و جلوگیری از حساسیت و تنفس پوست بچه تعبیه شده است.. پوشک بچه ببم لایه سبز فوق جاذب دارد و لایه های محافظ عمودی آن برای پیشگیری از نشت رطوبت مناسب است. قیمت پوشک بچه ببم به نسبت سایر پوشک ها مناسب تر و ارزان تر است و امکان خرید بالا تر و بیشتر را فراهم کرده است.

حساسیت نوزاد به پوشک

تمام تلاش پدر و مادر ها در این است که نوزاد در مدت چند سالی که از پوشک استفاده می کند، آسیب نبیند و اذیت نشود. با توجه به تمام حسن هایی که پوشک های بچه دارند ممکن است در حین استفاده ،بدن نوزاد بریزه بیرون و دونه های قرمز موجب آزار نوزاد بشود. حتی ممکن است بدن نوزاد به تمام مارک های پوشک بچه حساسیت نشان بدهد، در این مواقع ضمن اینکه با پزشک متخصص نوزاد خود مشورت می کنید و از دارو و کرم های مخصوص بهره می گیرید، بهتر است از کهنه ها و لاستیکی های قدیمی استفاده کنید و یا بر روی پوشک بچه پارچه نخی بگزارید و در نهایت زود به زود پوشک بچه را عوض کنید. قطعا حساسیت نوزاد شما به زودی بر طرف می شود.

مطالعه ی بیشتر

نمایش 1–24 از 63 نتیجه