شیشه شیر

در این مبحث سعی شده به طور خلاصه و مفید اطلاعات کافی و لازم در مورد انتخاب یک شیشه شیر مناسب برای فرزند دلبندتان معرفی و بررسی شود.

اولین چیزی که با شنیدن نام کودک به همراه او در ذهن ما نقش می بندد، شیشه شیر می باشد، همان طور که می دانیم تغذیه جزء نیاز های اولیه انسان برای ادامه حیات می باشد از این رو تمامی وسایل و عوامل در ارتباط با آن دارای اهمیت بوده و انتخاب آن به دقت بیشتری نیز نیاز دارد.

برای انتخاب یک شیشه شیر مناسب باید به نکاتی از جمله جنس شیشه شیر، سر شیشه، سایز، مدل، شرایط نگهداری و استفاده از آن، اصل و یا تقلبی بودن و قیمت شیشه شیر مناسب با بودجه شما توجه نمود.

شیشه شیر

به طور کلی شیشه شیر از چهار قسمت شامل بدنه یا بطری شیشه شیر، سرپیچ حلقه ای، سر شیشه و در پوش تشکیل شده است.

بدنه یا بطری سر شیشه

کار اصلی بطری نگهداری مایعات می باشد. اغلب شیشه شیر ها مدرج هستند. درجه بندی برای اندازه گیری مقدار آب مورد نیاز برای تهیه شیر خشک کمک مهمی می کند. همچنین بر اساس سایز بندی ها، دارای گنجایش معین می باشند. برای نوزادان تازه متولد شده از شیشه های با گنجایش 120 میلی لیتر می توان استفاده نمود و از حدود چهار ماهگی به بعد می توان از شیشه شیر های با محدوده گنجایش 240 تا 270 سی سی استفاده کرد.

یکی از مهمترین مواردی که برای خرید شیشه شیر مناسب نوزادان باید لحاظ شود جنس آن می باشد، به طور کلی شیشه های رایج در بازار از جنس شیشه و یا پلاستیک می باشد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. البته دو نوع دیگر یعنی سیلیکونی و فلزی نیز وجود دارند که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه شیر شیشه ای یا پیرکس

اصولا سازمان جهانی غذا و دارو معتقد است از لحاظ بهداشتی و تغذیه ای شیشه از پلاستیک بهتر است. بنابراین اگر مشکلی با شکستن و یا سنگینی آن ندارید بهترین گزینه برای نوزاد شیشه شیر شیشه ای می باشد و می توانید با خیالی آسوده از آن استفاده کنید. به عنوان مـثال در هنگام استفاده از شیشه  شیر شیشه ای مشکلی در ارتباط با جوشاندن، انواع روش های شستن و ضد عفونی کردن، یخ زدگی و فریز کردن آن برای شما به وجود نمی آید.

نکته بعدی که در ارتباط با شیشه شیرهای شیشه ای به آن اشاره می کنیم شکل ظاهری آن می باشد. شیشه شیر های شیشه ای عموما ساده بوده و مانند شیشه شیر های پلاستیکی دارای قوس و انحنا برای نگهداری بهتر و راحت تر در دست نمی باشند. اما سازندگان سعی داشته اند با قرار دادن دستگیره های پلاستیکی بر روی شیشه این مشکل تا حدودی بر طرف کنند.

شیشه شیر های پلاستیکی

ماده استفاده شده در شیشه شیر های پلاستیکی یا طلقی از پلی پروپیلن است. این ماده سخت بوده و غیر قابل انعطاف می باشند. اما در مورد شیشه شیرهای با جنس بدنه پلاستیک بهتر است بدانیم امروزه اکثر تولید کنندگان در ساخت شیشه شیر از ماده مضر BPA یا بیسفنول A استفاده نمی کنند و اصطلاح BPA free روی محصولات آنها حتما درج شده است. این ماده برای سلامتی مضر و در بدن ایجاد سرطان می کند. از معایب شیشه های پلاستیکی می توان غیر قابل فریز کردن و نیز جوشاندن می توان ذکر نمود، همچنین دقت شود هیچ گاه شیشه شیر را برای گرم کردن و یا آماده سازی درون ماکرو ویو قرار ندهید. البته برخی از افراد و فروشندگان ادعا می کنند که شیشه شیر مورد معرفی قابلیت جوشاندن و گذاشتن در ماکروفر را دارد اما برای حفظ سلامتی عزیزترین فرد زندگیمان بهتر است از این کار اجتناب شود زیرا در هر صورت مواد پلاستیکی شیمیایی بوده و از مواد طبیعی به دست نیامده اند.

اخیرا تولید شیشه شیر های تمام سیلیکون رو به افزایش می باشد زیرا مزایای بیشتری نسبت به شیشه شیر های پلاستیکی سخت دارد. البته باید توجه نمود که قیمت این نوع از شیشه شیر ها نیز به نسبت افزایش می یابد.

سیلیکون چیست؟

سیلیکون نرم، سبک، نشکن، قابل انعطاف و فاقد ماده مضر BPA می باشد همچنین این ماده از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار بوده و در اثر سایش مقاوم می باشد بنابراین طول عمر بیشتری نسبت به سایر مواد پلاستیکی دارد. طول عمر سیلیکون سه تا چهار برابر از لاتکس بیشتر است. همچنین واکنش های آلرژیک کمتری برای نوزادان دارد.

برای تمییز کردن و شستشوی راحت تر شیشه شیر می توان از شیشه شور های مخصوص کمک گرفت.

سر شیشه

این قسمت از شیشه شیر نیز اهمیت زیادی دارد زیرا قسمتی است که مایعات از آن خارج می شود و در تماس مستقیم با دهان نوزاد می باشد. یک سر شیشه مطلوب، دارای جریان مناسبی است به طوری که نه زیاد جریان پیدا کند که شیر به گلوی نوزاد بپرد و نه انقدر آهسته و کم باشد که نوزاد خسته شده و از مکیدن منصرف شود. جنس سر شیشه ها لاتکس و یا سیلیکون می باشد زیرا در دهان نوزاد برای مکش باید انعطاف داشته باشد. پیشنهاد می شود برای حفظ بیشتر سلامتی از سر شیشه های لاتکس استفاده نشود. رنگ قهوه ای و مات لاتکس باعث تشخیص راحت آن ها نسبت به سیلیکون می باشد. همچنین ایجاد حفره در روی سر شیشه به نفخ کمتر نوزاد کمک می کند. سر شیشه های جدید بیشترین شباهت را به سینه مادر داردند و باعث ارتباط بهتر نوزاد با شیشه شیر می شود و در نتیجه بهتر شیشه را قبول می کنند. سر شیشه هایی که برای نوزادان در بدو تولد استفاده می شود دارای یک سوراخ می باشد بنابراین با مکیدن جریان آهسته ای ایجاد می شود. سر شیشه های بالای یک ماه دارای دو سوراخ هستند، سر شیشه های قابل استفاده برای نوزادان بالای سه ماه دارای سه سوراخ هستند و جریان متوسطی از شیر وارد دهان نوزاد می کنند و سر شیشه های متناسب برای نوزادان بالای 6 ماه دارای چهار سوراخ بوده و جریان سریعی دارند زیرا در این سن توانایی نوزادان افزایش یافته و نیاز بیشتری به غذا پیدا می کنند.

وجود یک درپوش برای شیشه شیر ضروری می باشد و مانع نشت مایعات به بیرون از شیشه می شود همچنین در پوش از ورود آلودگی، گرد وخاک، عوامل بیماری زا به شیشه و داخل شیشه جلوگیری می کند. همچنین هنگام مخلوط کردن پودر شیر خشک و آب جوش از طریق تکان دادن شیشه از دست خود برای بیرون نریختن مایع استفاده نکنید و با گذاشتن درپوش مانع نشت مایع به بیرون شوید زیرا بسیاری از آلودگی ها از همین طریق وارد شیشه و دهان نوزاد می شود.

سیسمونی نوزاد

ویژگی شیشه شیر های جدید

آنتی کولیک بودن، بیشترین شباهت به سینه مادر، دارای جریان متناسب با توانایی مکش نوزاد به نسبت سن از ویژگی ها و قابلیت های شیشه شیر های جدید می باشد. اما به تازگی یک شیشه شیر استاندارد با مطلوبیت بالا دارای بدنه سیلیکون و یا در واقع تمام سیلیکون می باشد که در کشور های پیشرفته کاملا جایگاه خود را به دست آورده است و استفاده از آن در ایران نیز رو به افزایش می باشد.

نوزادان در ماه های نخستین تولد به دلیل اینکه همراه با بلع هوای زیادی را به معده خود وارد می کنند دچار دل درد و نفخ می شوند این عمل در خوردن شیر از شیشه شیر تقویت می شود، همچنین تعداد نوزادان دارای کولیک نیز نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است به همین علت شیشه شیر های جدید آنتی کولیک هستند در واقع سازندگان با ایجاد حفره هایی در روی سر شیشه و همچنین برخی از آن ها با استفاده از اجزایی در درون شیشه باعث گرفته شدن هوای اضافی یا ایجاد محیطی شبیه به خلا شده و در عمل نوزاد هوای کمتری را به معده خود وارد می کند.

همچنین برخی از نوزادان از شیر مادر محروم می شوند و یا برخی در کنار شیر مادر از شیر خشک کمکی نیز بهره می برند به اصطلاح برای گرفتن شیشه شیر توسط نوزاد و مکیدن بهتر سر شیشه، سعی شده سر شیشه های جدید بیشترین شباهت را به سینه مادر داشته باشند. علاوه بر جنس سیلیکونی که نرم و قابل انعطاف می باشد، شکل ظاهری برخی از آن ها نیز خاص و متناسب با بهترین حالت شیرخوردن نوزاد می باشد.

همچنین سر شیشه های دارای قابلیت ارتودنسی برای جلوگیری از اختلال در فک و کام تولید شده اند. طراحی سری متناسب با فک و دهان هنگام مکیدن نوزاد توسط یک حباب تخت در یک طرف سر شیشه باعث این مزیت شده است

معرفی برخی برندهای شیشه شیر

برند های زیاد و مختلف خوبی برای شیشه شیر در جهان وجود دارند که خوشبختانه اغلب آن ها در ایران نیز موجود است. به عنوان مثال شیشه شیر چیکو، شیشه شیر دکتر براون، شیشه شیر فیلیپس سری اونت، شیشه شیر تامی تیپی، شیشه شیر بی بی سیل، شیشه شیر Munchkin ،Umee  (یومه) و  Yoomi (یومی) از جمله آن ها می باشند. در مورد شیشه شیر های ایرانی ساخت داخل نیز می توان به شیشه شیر بیبی لند، بیبی کر، مایا، فیروز و دکتر جین اشاره نمود.

شیشه شیر های دکتر براونز، فیلیپس و چیکو در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. تمامی این شیشه شیر ها ویژگی های نزدیک به هم دارند. بستگی به نوزاد شما دارد که با کدام شیشه شیر ارتباط موثر و بهتری بر قرار کند.

شیشه شیر چیکو

چیکو تنها برندی است که دارای سر شیشه های کج می باشد و حالتی شبیه به سینه مادر در هنگام خوردن شیر برای نوزاد ایجاد می کند. بنابراین نوزادان با آن زودتر ارتباط بر قرار می کنند. این محصول یک برند ایتالیایی می باشد و سابقه طولانی در تولید محصولات مخصوص نوزادان و کودکان دارد.

شیشه شیر فیلیپس

این برند به طور تخصصی اقدام به تولید شیشه شیر های مخصوص آنتی کولیک کرده است و شیشه شیر های نچرال اونت با سری پهن و گرد و بزرگ بیشترین تداعی را به سینه مادر برای نوزاد دارد. همچنین طرح گلبرگی به کار رفته در داخل سرشیشه اونت باعث بیشتر شدن نرمی و انعطاف ‌پذیری آن شده و از افتادگی سرشیشه جلوگیری می‌کند.

پوشک بچه

شیشه شیر دکتر براونز

این محصول آمریکایی نیز مانند نمونه های معرفی شده دارای عملکرد ضد کولیک و ضد نفخ، فاقد ماده مضر BPA و سر شیشه سیلیکونی می باشد.

شیشه شیر بیبی سیل

شیشه شیر بیبی سیل تمام سیلیکون است یعنی بدنه اصلی و در واقع بطری این شیشه شیر ها از سیلیکون نرم ساخته شده است. این شیشه شیر ها یک محفظه سیلیکونی به نام سیل باتل دارند. کار سیل باتل به این صورت است که به هنگام مکیدن کودک، سیل باتل کاملا فشرده شده و به طور مرتب در زمان شیر خوردن روی خودش جمع می شود که باعث می شود فشار هوا یکسان شود (و این فشار هوای اضافی است که همیشه برای کودک مشکل ایجاد می کند.)

همچنین بیبی سیل مانند یک عایق از آلودگی ها به شیر جلوگیری می کند. این شیشه شیر برترین برند انگلسی در لوازم مراقبتی و تغذیه نوزاد می باشد.

در ایران شیشه شیر های برند نابی نیز تمام سیلیکون می باشد. این محصول ساخت کشور آمریکا است که در طرح ها و رنگ های شاد و جذاب برای نوزادان تولید می شود و سبب کمترین آسیب برای سلامتی نوزادان می شود.

شیشه شیر های ایرانی نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند که قیمت شیشه شیر ها نسبت به نمونه خارجی بسیار پایین و به صرفه می باشد.

آنچه قبلا نیز گفته شده بود خرید کالای باکیفیت و دارای نشان استاندارد و یا دارای تاییدیه سازمان بهداشت از اجناس چینی و یا بدون نام و نشان خارجی بسیار بهتر می باشد، مخصوصا اگر در ارتباط با تغذیه افراد به خصوص نوزادان و کودکان باشد.

دسته : گهواره نوزاد

در واقع هر شیشه شیر مزایا و ویژگی های خوب منحصر به فرد خود را دارد که با توجه به نیاز های نوزاد و هزینه موجود، والدین یکی از آن ها را انتخاب می کند.

اگر فردی با دغدغه های محیط زیستی هستید حتما این نکته که شیشه ماده ای تجزیه پذیر می باشد و پلاستیک برای محیط زیست اثرات مطلوبی ندارد توجه کرده اید. این عقیده انتخاب یک شیشه شیر مناسب را آسان تر می کند.

خرید آنلاین شیشه شیر توصیه بسیار خوبی برای مادران بارداری که قصد تکمیل سیسمونی برای فرزند عزیزشان، در این اوضاع کنونی جهان به دلیل شیوع بیماری COVID19 دارند می باشد.

مطالعه ی بیشتر

نمایش 1–24 از 34 نتیجه