اسباب بازی

اسباب بازی

اگر نگاهی به گذشته بیندازید متوجه خواهید شد که شکل و نوع اسباب بازی ها نسبت به دوره های قبل، تغییر زیادی داشته است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای هر دوره سنی و جنسیت کودک، اسباب بازی های مختلفی در بازار وجود دارد که توانسته اند به مهارت های فردی و اجتماعی کودک کمک شایانی کنند. اگر والدین می خواهند استعداد های کودک را در زمینه های مختلف شناسایی کنند باید اسباب بازی های مختلف و متناسب با سن کودک را تهیه کنند اما نکته مهم در اینجا تناسب سن کودک و اسباب بازی است اگر والدین به سن کودک توجه نکنند نه تنها اسباب بازی به رشد و شخصیت کودک کمک نمی کند بلکه موجب سرخوردگی و انزوای کودک می شود، والدین با خرید اسباب بازی هایی که مناسب دوره سنی فرزندشان است می توانند کودکی اجتماعی و آینده نگر را تربیت کنند. اسباب بازی ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

1-اسباب بازی های سازمان یافته: این دسته از اسباب بازی ها شکل مشخصی دارند و نیازی نیست که کودک شکل آنها را تغییر دهد. این اسباب بازی ها برای یک نوع بازی خاص طراحی و تولید شده اند، از ویژگی های مهم این نوع از اسباب بازی ها می توان به تقویت تفکر قالبی و تقویت قوه ی تخیل کودک اشاره کرد.

انواع ماشین ها، عروسک ها، دوچرخه، توپ و … در این دسته بندی قرار می گیرند. این وسایل بازی باعث هماهنگی عضلات ظریف و چشم کودک می شوند، علاوه بر این باعث تجسم آینده ای خیالی برای کودک نیز می شوند.

پیشنهاد » اسباب بازی ماشین

2-اسباب بازی های سازمان نیافته: اسباب بازی هایی که در این دسته بندی قرار می گیرند، شکل از پیش تعیین شده ای ندارند و کودک با مهارت های خود باید شکل نهایی آنها را خلق کند. این دسته از اسباب بازی ها دارای تنوع زیادی هستند که هیچ محدودیتی ندارد اما والدین این نوع از اسباب بازی را باید متناسب با سن کودک خود تهیه کنند. اسباب بازی هایی که شکل مشخصی ندارند، نیاز به فکر و دقت زیادی دارند این ویژگی ها موجب خلاقیت و نمایان شدن ابعاد شخصیتی کودک می شود.

اسباب بازی هایی که در این دسته بندی قرار می گیرند شامل موارد زیر: وسایل آشپزخانه(گاز، پیک نیک، یخچال و …)، وسایل پزشکی، آبرنگ انگشتی، خمیر بازی و … می شود.

پیشنهاد » سیسمونی نوزاد

مطالعه ی بیشتر

نمایش دادن همه 7 نتیجه