اسباب بازی ماشین

فرقی نمی‎کند فرزند دلبند خودمان باشد یا کودک دوستان و آشنایان، هیچ کدام از ما به نقش و اهمیت بازی در زندگی کودکان بی‎توجه نیستیم و به خوبی می‎دانیم که چقدر در شکل‎گیری شخصیت کودک اهمیت خواهد داشت. هرچند گاهی اوقات تصور می‎کنیم که کودکان با هل دادن کامیون‎های اسباب بازی، ماشین پلیس اسباب بازی یا نقش یک مکانیک را بازی کردن تنها خود را سرگرم می کنند اما این بازی ها نقشی فراتر  از سرگرمی و تفریح دارند. روانشناسان کودک معتقد هستند استفاه از وسایل مختلف برای بازی از اهمیت اساسی برخوردار است. در واقع هیچ فعالیت دیگری مثل بازی نمی‎تواند موجب تقویت مهارت‎های گفتاری، شناخت محیط اطراف، مهارت‎های اجتماعی و ارتباطی و توانایی‎های جسمی کودکان شود. این امر به لطف فاکتورهای مختلفی صورت می‎گیرد. از جمله آنها می‎توان به این موارد اشاره نمود: ایجاد تعاملات اجتماعی و رفتاری که هنگام بازی کودکان با یکدیگر اتفاق می‎افتد و رشد خلاقیت ذهنی و فکری که با یادگیری نام اشیا رخ می‎دهد.

از دیگر ویژگی‎های مهم سرگرم شدن با اسباب بازی ماشین، پرورش مهارت‎های حرکتی کودکان است. محققان رفتارشناسی کودکان معتقد هستند وسایلی همچون اسباب بازی ماشین پلیس و اسباب بازی ماشین سنگین و … که قابلیت حرکت دارند، به ویژه برای کودکان بسیار مفید هستند. در حقیقت هل دادن یک ماشین اسباب بازی به اطراف مثال خوبی برای پرورش مهارت‎های بدنی از طریق بازی است. از سوی دیگر، همه کودکان تنوع در بازی را دوست دارند و اسباب بازی‎هایی مثل انواع ماشین، شانس بازی با چند ماشین مختلف را برای کودکان فراهم می‎کند. آنها می‎توانند سناریوهای مختلفی از تعمیر ماشین‎ها، مسابقه بین ماشین‎ها، تعقیب و گریز را در جهان ذهنی خود تصور کنند و آن را در دنیای واقعیت به نمایش بگذارند. علاوه بر این، تنوع در بازی و ساختن سناریوهای مختلف، علاقه کودکان به بازی‎های پر تحرک را حفظ می‎کند و به آنها کمک می‎کند تا طیف وسیعی از مهارت‎ها را توسعه دهند.

جالب است بدانید که امروزه بسیاری از مدارس ابتدایی برای آموزگاران خود سرمایه‎گذاری می‎کنند تا تئوری‎های مربوط به بازی‎های حرکتی را آموزش دهند. همچنین در مدارس، محوطه‎های بازی فراهم شده است که از امکانات خوبی برای ماشین بازی به صورت انفرادی و گروهی برخوردار هستند. در چنین مدارسی تعداد زیادی از دانش‎آموزان ترجیح می‎دهند زنگ تفریح یا اوقات فراغت خود را در محوطه بازی با ماشین‌های اسباب بازی سپری کنند. این مدارس با ارائه بازی‎های پرتحرک، شاهد تحرک و نشاط بین دانش‎آموزان مقطع ابتدایی هستند. به این ترتیب می‎توان به جرات گفت که بازی‎های مربوط به ماشین نه تنها مهارت‎های اجتماعی کودکان را افزایش می دهد، بلکه به آنها می‎آموزند چگونه با یکدیگر همکاری کنند و برای یک هدف مشترک متحد شوند. علاوه بر این، ماشین‎های اسباب بازی، به بچه‎ها کمک می‎کنند تا هوش هیجانی خود را پرورش دهند. یک ویژگی اساسی کار با ماشین‎های اسباب بازی این است که کودکان را با تمرکزی که در میان بزرگسالان بسیار نادر است وارد دنیای دیگر می‎کند. به عنوان نمونه، هنگامی که کودکان با یک ماشین اسباب بازی، بازی می‎کنند یا تصویری از یک وسیله نقلیه را نقاشی می‎کنند، آنها نقش دیگری را می‎پذیرند – مثلاً نقش خود ماشین یا راننده را بر عهده می‎گیرند. از این طریق آنها در دنیای جدیدی که برای خود خلق نموده‎اند همدلی و عادت به تفکر خلاق را یاد می گیرند.

هر چقدر یک كودك  بیشتر رشد می‎كند، رابطه و فهم او از جهان پیرامون نیز پیچیده تر می‎شود. این نکته باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان  اسباب بازی‎هایی را روانه بازار نمایند که از این ویژگی پشتیبانی می‎کند و کشش و تحرک متناسب با سن‎ را در کودکان ایجاد  نماید. هرچند این تولیدکنندگان مهمترین جنبه بازی کودکان را فراموش نمی کنند. آنها همیشه ویژگی‎هایی مانند جلوه های صوتی، رنگ یا شخصیت های محبوب کارتونی را سرلوحه طراحی های خود قرار می دهند. چرا که معتقد هستند اگر یک محصول اساساً سرگرم کننده باشد، کودک به آن علاقه‎مند می شود و مدت بیشتری را با آن بازی می‎کند. به عنوان مثال در طراحی ماشین‎های اسباب بازی انواع ماشین های پلیس، ماشین های آتش نشانی و آمبولانس ها و تاکسی ها استفاده می شوند که گاهی یک اژدها راننده آن است.

اسباب بازی ماشین

نمایشگاه‎ها، جشنواره‎ها و فستیوال‎های نوآورانه بسیاری وجود دارند که جدیدترین اسباب بازی‎های مدرن و سرگرم کننده را به نمایش می گذارند. یه عنوان مثال، یک ماشین اسباب بازی مسابقه‎ای بدون راننده که با سرعت 200 مایل در ساعت حرکت می‎کند، توجه بسیاری از کودکان و والدین را به خود جلب نموده است. علاقه به بازی با ماشین‎های اسباب بازی و کامیون‎های باری کوچک در کودکان نوپا آغاز می‎شود و می‎تواند تا سال‎های نوجوانی نیز ادامه یابد. سوال این است که چگونه اتومبیل‎های کوچک اسباب بازی می‎توانند توجه هم دختران و هم پسران نوپا را به خود جلب کرده و سال‎ها این علاقه در آنها حفظ شود؟ شاید به این خاطر که ماشین‎های اسباب بازی همگام با رشد کودک، پیجیده‎تر و مهندسی شده‎تر می‎شوند. آنها از طریق بازی با اتومبیل‎های کوچک، کم کم به سمت بازی‎های خلاقانه رهنمود می‎شوند و در مورد این که ماشین اسباب بازیشان با چه نیرویی حرکت می کند و چگونه سرعت آن تغییر می یابد کنجکاو خواهند شد.

چند مزیت برتر ماشینهای اسباب بازی برای رشد کودکان

ماشین های اسباب بازی به بچه ها در مورد چگونگی نیروی حرکت، اطلاعات زیادی می دهند. کودکان از طریق بازی با ماشین های اسباب بازی در مورد سرعت، مسافت، جاذبه، وزن و موارد دیگر اطلاعات کسب می کنند و درک بهتری نسبت به قوانین فیزیک و مکانیک پیدا می کنند. در اینجا به برخی از مهمترین مزیت های ماشین اسباب بازی اشاره می کنیم:

  • مهارتهای حرکتی

بازی با ماشین های کوچک اسباب بازی، مهارت‎های حرکتی کودکان را بهبود می‎بخشد. وقتی بچه ها، ماشین‎های کوچک اسباب بازی را بر می دارند، حمل می‎کنند، ، هل می‎دهند و یا می‎کشند، در کودکان، هماهنگی بین چشم‎ها و مهارت حرکت دستشان ایجاد می شود. مهارت‎های حرکتی خوب برای کودکان بسیار حیاتی است. این مهارت‎ها در آینده بر عملکرد حرکتی کودک تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین گرفتن و جابه‎جایی ماشین‎های اسباب بازی این امکان را برای کودک فراهم می‎کند که بعداً یک مداد را در دست بگیرد، بتواند با قیچی مقوا را برش دهد و یا با مهره یک گردنبند درست کند.

  • درک و رشد شناختی

کودکان از طریق بازی چیزهای زیادی یاد می‎گیرند. و این یادگیریِ مبتنی بر بازی است که باعث درک (یا شناخت) در آنها می‎شود. از طریق بازی است که کودک، یادگیری در مورد جهان و نقش خود در آن را آغاز می‎کند. آنها به خوبی می‎دانند که در دنیای واقعی، سوار ماشین می شوند تا از مکانی به مکان دیگر بروند. بازی با ماشین‎ اسباب بازی، کامیون‎ اسباب بازی یا ماشین پلیس اسباب بازی کمک می‎کند آنها برای یک بار که شده در نقش یک راننده وسیله نقلیه قرار گیرند. از این طریق است که آنها یادمی‎گیرند چگونه کنترل محیط اطراف خود را دست بگیرند. هر چند آنها  تا راننده شدن سال ها فاصله دارند، می‎توانند همان‎طور که با ماشین‎های کوچک بازی می‎کنند ، اراده و قدرت تصمیم گیری خود را شکل دهند. همچنین کودکان هنگام بازی با اتومبیل‎های کوچک درباره علت و معلول می‎آموزند. به عنوان مثال آنها می‎آموزند که یک ماشین ازقسمت‎های مختلف و قطعات گوناگونی تشکیل شده است که در کنار هم، موجب حرکت ماشین می شوند. جالب اینجاست که آنها ابتدا کلمه ماشین را یاد می‎گیرند و به مرور زمان حس کنجکاوی در کودکان برانگیخته می شود و با کلماتی همچون لاستیک ، در ماشین، ترمز، فرمان ماشین و …  آشنا می شوند.

معرفی برخی از محبوبترین ماشینهای اسباب بازی

از زمان ورود اولین ماشین اسباب باز،ی سال‎های زیادی می‎گذرد. ماشین‎های اسباب بازی یکی از اصلی‎ترین وسایل بازی در همه جای جهان بوده است. اما در سال1950 تولید کننده ای آمریکایی ماشین اسباب بازی Matchbox را روانه بازار کرد که مورد استقبال زیادی قرار گرفت. در آن زمان کمتر والدینی پیدا می شدند که برای فرزند خود این ماشین را نخریده باشند. این نوع ماشین نسخه کوچک شده‎ای از ماشین های واقعی بود که کلیه قطعات آن جدا می‎شد و بچه ها باید می توانستند آن را سرهم بندی کنند. در حقیقت وسایل بازی که از قطعات متصل به هم درست شده باشد برای کودکان جذابیت بیشتری خواهد داشت. این نوع اسباب بازی این امکان را برای بچه ها فراهم می‎کند که با آن با نسخه های بسیار کوچک شده‎ی ماشین‎های واقعی که سوار می شوند، درگیر شوند و برای خود سرگرمی ایجاد کنند. این نوع ماشین‎های اسباب بازی نیز برای پرورش خلاقیت کودکان عالی هستند.

بازی با اتومبیل‎های کوچک و ماشین‎های فانتزی یک فعالیت حسی-حرکتی محسوب می‎شود و به کودکان بینش درستی از مفهوم شناختی علت و معلول می‎دهد. مثلاً با فشار دادن پدال متوجه می‎شوند ماشین به حرکت در می‎آید یا از طریق چرخ ها، ماشین می تواند به جلو یا عقب حرکت کند. نوع دیگری از ماشین های اسباب بازی که روانه بازار شده اند مجموعه کاملی از یک شهر کوچک است با انواع ماشین ها. کودکان باید یاد بگیرند که اتوبوس، تاکسی، آمبولانس و یا ماشین آتشنشانی باید در کدام قسمت شهر قرار گیرند. اگر به دنبال خرید ماشین برای کودک نوپای خود هستید پیشنهاد می کنیم که ماشین‎های چوبی رنگارنگ و بزرگ را برای آنان انتخاب نمایید. جنس این نوع ماشین‎ها  برای نوزادان 12 ماه به بالا عالی هستند. آنها به نرمی حرکت می کنند  و هیچ قسمت تیز یا خطرناکی ندارند.

به یاد داشته باشید ، کودکان قبل از بزرگ شدن باید چیزهای زیادی را یاد بگیرند و همه چیز با بازی شروع می‎شود. بنابراین اجازه دهید کودک نوپای شما با ماشین اسباب بازی، وقت بگذراند و در کنار آن لذت ببرید و دوران کودکی خود را نیز بار دیگر تجربه کنید.

 

 

مطالعه ی بیشتر

نمایش 1–24 از 56 نتیجه