اسباب بازی اموزشی

اسباب بازی های آموزشی

اسباب بازی های آموزشی با هدف آموزش طراحی و تولید می شوند. اسباب  بازی های آموزشی باعث درک مفاهیم برای کودک شده و مهارت های حل مسئله را نیز به کودک آموزش می دهند. بازی های آموزشی در خانه و در مدرسه مورد استفاده زیادی قرار می گیرند به گونه ای که والدین می توانند متناسب با سن کودک خود بازی آموزشی مناسبی تهیه کنند و مهارت های ذهنی وجسمانی کودک خود را تقویت کنند. معلمان نیز در مدرسه با استفاده از این نوع اسباب  بازی برای آموزش خلاق می شوند و یادگیری مفاهیم را برای کودکان آسان ترمی کنند. بازی های اموزشی در دو دسته طبقه بندی می شوند:

-بازی های روی میزی: بازی های روی میزی شامل پازل ها، آبرنگ ها، خمیر بازی و … می شود. این بازی ها موجب تحرک و خلاقیت ذهنی کودک می شوند بطوری که در هر مرحله کودک می تواند اشکال و طرح های متفاوتی خلق کند.

اسباب بازی ماشین

-بازی های ویدئویی:  بازی های ویدئویی ابزار های ارزشمندی برای کودکان امروزی محسوب می شوند. این بازی ها مهارت های فردی و اجتماعی کودک را ارتقاء می بخشند و باعث بهبود روابط دوستانه کودکان می شوند. کودکان با استفاده از بازی های آموزشی ویدئویی می توانند شادی یا رقابت را با دوستان خود به اشتراک بگذارند و در زنجیره ی همکاری با یکدیگر قرار بگیرند. بازی های آموزشی ویدئویی ویژگی های بسیار زیادی دارد که در این مقاله به چند نمونه از آن می پردازیم:

1-باعث هماهنگی چشم و دست می شود: هنگام استفاده از بازی های آموزشی کودک باید یک موس یا کنترل در دست داشته باشد تا بتواند بازی کند، این یک مزیت است زیرا کودک می تواند چشم و دستان خود را هماهنگ کند.

2-تقویت حل مسئله: ویژگی دیگر اسباب  بازی های آموزشی ویدئویی مهارت حل مسئله برای کودک می باشد، کودک در این بازی تصمیم گیری سریع و هوشمندانه را یاد می گیرد و در برخورد با مسائل دشوار به جای عقب نشنی به دنبال حل مسئله می گردد.

3-بهبود بخشیدن حافظه: برای انجام اسباب بازی های آموزشی کودکان نیاز به خاطر سپردن اطلاعات برای گذراندن مراحل هستند، این ویژگی موجب تقویت حافظه و قوه ی تخیل کودک می شود.

4-توجه کودکان را افزایش می دهد: تحقیقات نشان می دهد که بازی های آموزشی نیاز به تمرکز و دقت زیادی دارند تا بتوان از مراحل آن عبور کرد. این موضوع علاوه بر اینکه باعث تقویت توجه و تمرکر کودک می شود این امکان را برای کودکان فراهم می کند تا در آینده افرادی موفق در عرصه شغلی خود شوند.

اسباب بازی جنگی

بازی های آموزشی بازی جدی نیز نامیده می شوند که هدف نهایی انها یادگیری و حل مسئله است. بازی های آموزشی معمولا به یک واقعیت اشاره می کنند، همچنین هدف از در این نوع اسباب بازی ها خلق یک بازی کامل نیست بلکه استفاده از بخش های بازی برای طراحی و آموزش می باشد. بازی های آموزشی برای هر کودکی در مرحله اول باید متناسب با ویژگی ها، توانایی و نیاز های کودک انتخاب شود، در مرحله دوم باعث تقویت دقت و تمرکز کودک شود، در مرحله سوم  رفتارها و فعالیت های موجود در اسباب بازی کاملا منطقی طراحی شده باشند و در مرحله آخر میان بخش های مختلف بازی هماهنگی و رابطه منطقی برخوردار باشد تا کودک به راحتی بتواند میان بخش های آن ارتباط برقرار کند.

اسباب بازی زینتی

مطالعه ی بیشتر

نمایش دادن همه 3 نتیجه