حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چه زمانی نوزاد دندان در می آورد

دندان در آوردن نوزاد

دندان در آوردن نوزادان شاید یکی از پردردسرترین مراحل رشد یک کودک است که حسابی پدر و مادر را درگیر می کند.

البته حساسیت نوزادان و پدرها و مادرها با هم متفاوت است، خیلی از نوزادان بی سر و صدا و بدون هیچ دردسری دندان در می اورند و خیلی ها هم والدینشان را حسابی اذیت می کنند.

خدا رفتگان شما را بیامرزد، وقتی از دندان درآوردن فرزندم حسابی عاصی شده بودم و از بی تابی های او کلافه، از عمه ی مرحومم پرسیدم: شما در قدیم برای دندان دراوردن فرزندانتان چه می کردید؟ با تعجب گفت: دندان دراوردن؟ هیچی یکبار داشتم با دست پلو دهانش می گذاشتم دستم خورد به یک تیزی، نگاه کردم دیدم دندان دراورده است!!!

نشانه های دندان درآوردن نوزاد

بی قراری های بدون علت، بد اخلاقی، نق نق کردن، بیرون ریختن آب دهان نوزاد روی چانه و خیس بودن یقه ی لباسش، تورم لثه، سر و صدا کردن، جیغ زدن، انگشت مکیدن و هر چیزی را به دهان بردن، مک زدن محکم و گاز گرفتن سینه ی مادر، میل به غذا نداشتن و بی اشتهایی، کشیدن گوشهایش و مالیدن دست روی بینی و دهانش، گاهی وقت ها تب و بیرون روی و اسهال نوزاد ( البته ثابت شده که تب و اسهال هیچ ربطی به دندان دراوردن ندارد ولی با توجه به خارش لثه، نوزاد هر چیزی را در دهانش فرو میبرد، این وسایل ممکن است آلوده باشند و باعث تب و اسهال نوزادان شوند.) و … همه میتواند از نشانه های دندان دراوردن کودک شما باشد.

ابتدا دو دندان وسط فک پایینی در می آیند، سپس دو دندان بالای آن، بعد دندان های کناری آن ها و تا سه سالگی دندان های آسیاب در عقب دهان بیرون می آیند.

از دست ندهید : سیسمونی نوزاد

سه و یا چهار ماهگی بهترین زمان برای درامدن دندان های وسط فک نوزادان معمولی است، البته خیلی ها که رشد دیرهنگام تری دارند و یا نوزادان نارس، ممکن است تا یک سالگی هم دندانی درنیاورند! خیلی از نوزادان هم پنج تا شش ماهگی است که اولین دندان ها آنها نیش می زند، اگر تا ۱۸ ماهگی، اثری از دندان ندیدید، ان وقت نگران شوید و با پزشک مشورت کنید.

البته این موضوع هم مانند خیلی از مسائل زندگی نوزادان، قانون خاصی ندارد، دستگاه کپی نیست که همه مانند هم باشند، نوزادانی هستند که با دندان به دنیا می آیند و یا در اوایل یکی دو ماهگی، دندان هایشان نیش می زند، نوزادانی هم هستند که تا ۱۸ ماهگی و بطور طبیعی و بدون هیچ مشکلی هنوز دندان درنیاورده اند.

روش های کاهش درد لثه ها نوزاد

دندان که می خواهد از لثه بیرون بزند، با کمی درد همراه است، البته بهتر بگوییم با خارش، همین موضوع باعث کلافگی نوزاد می شود، به همین دلیل است که می خواهد هر چیزی را به دهان ببرد و لثه ی خود را بخاراند، شما می توانید به او کمک کنید و محل مورد نظر را کمی بخارانید.

یکی از بهترین روش ها این است که دستان خود را بشویید و ناخن هایتان را هم کوتاه کنید، بعد با انگشتتان، لثه ی او را ماساژ دهید، نوزاد دوست دارد دست شما را گاز بگیرد، و با شما بازی کند، شما هم می توانید با ماساژ لثه ها، هم درد او را کاهش دهید و هم با او بازی کنید.

دندان گیر ها هم که در سیسمونی فروشی ها و داروخانه ها پیدا می شوند، دومین گزینه هستند. و بهترین مدل های آن، مدلی است که حلقه ای باشد تا نوزاد بتواند آن را در دستانش بگیرد، مدل هایی که یک تکه است، از دست نوزاد زود رها می شود و مادر یا پدر مجبور است آن را بگیرد.

دندان گیر را ابتدا بشویید تا آلودگی نداشته باشد، سپس آن را در یخچال یا فریزر سرد کنید و به کودک بدهید تا آن را به دهانش ببرد، آن وقت است که لثه اش کمپرس سرد شود، و درد لثه آرام گیرد.

خیلی ها بر این عقیده اند که فریزر گزینه ی مناسبی نیست، دندان گیر یخ می بندد، سفت می شود و به لثه آسیب می رساند، برای حل این موضوع می توان آن را در فریزر گذاشت، اما نگذارید زیاد یخ ببندد، کمی که یخ بست و اصطلاحا خودش را گرفت، آن را به کودک داد تا به دهانش ببرد و لثه اش را کمپرس سرد کند.

خوراکی های دیگر مانند خیار و یا یک هویج بزرگ هم گزینه ی مناسبی است، نوزاد می تواند یک طرف آن را به دست گیرد و طرف دیگر را به دهانش ببرد، البته به شرطی که کوچک و نازک نباشد تا نوزاد بتواند آن را با آرواره هایش بشکند و خدای نکرده به حلق او پرتاب شود و نوزاد خفه شود، پس در این گزینه نظارت والدین الزامی است.

خوراکی های یخچالی و خنک هم مانند کمپرس سرد، درد او را تخفیف می دهد، مثل ماست، کمپوت های خانگی و خنک، یک تکه سیب خنک و …، پستانک های توری دار برای این منظور بسیار مناسبند و می توانید با خیال راحت، تکه ای میوه ی خنک در ان بگذارید و در دهان کودکتان قرار دهید.

نظافت دهان و دندان نوزاد

دندان شیری هم مانند دندان های اصلی احتیاج به نظافت دارند تا دیرتر پوسیده شوند و دیرتر کودکتان به ترمیم دنئان هایش در دندان پزشکی نیاز داشته باشد.

مسواک انگشتی برای نوزادان بهترین گزینه است، می توانید آن را از داروخانه و یا سیسمونی فروشی در بسته بندی های بهداشتی تهیه کنید، مسواک انگشتی تکه ای پلاستیک است که در انگشتانتان فرو می رود و با آن می توانید روی لثه ها و دندان های تازه در امده ی نوزادتان مسواک کنید.

پرزهای ریز و نرم آن مانند ماساژ، هم محیط دهان را تمیز می کند و هم یک ماساژ برای لثه هاست.

استفاده از دارو

بعضی از نوزادان درد بسیاری برای دندان های خود تحمل می کنند که از بی قراری و گریه های آنها می توان فهمید.

اگر واقعا خواب و ارامش را از خودش و شما گرفته، ژل های بی حسی و کرم های بی حس کننده لثه وجود دارد که با مشورت با پزشک می توان از آنها استفاده کرد، البته هیچ دارویی بدون ضرر نیست، شاید چند قطره استامینوفن، گزینه ی بهتری باشد. هم درد را کاهش می دهد و هم خواب آور است و می توان چند ساعتی آرام گرفت.

آش دندانی

آش دندانی یکی از آش های محلی آذربایجان است، گذشتگان ما که هر چیزی را بهانه ای برای انفاق و شادی می دیدند، از جوانه زدن اولین دندان کودک هم نمی گذشتند و این اتفاق را به شادی برگزار می کردند.

آنها بر این باور بودند که با پخت و پخش کردن این آش در بین دوستان و همسایگان، بقیه ی دندان های کودک، به راحتی رشد خواهد کرد. پیشنهاد می شود شما هم این بهانه را برای باهم بودن و شادی کردن، از دست ندهید، خدا را شکر کنید و شاد باشید.

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *