حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

چه کنیم نوزادمان چاق و تپل شود؟

نوزاد چاق و تپل

تقریبا آرزوی هر مادر و پدری داشتن فرزندی سالم و البته زیبا و تپل است. این که لپ هایش آویزان شود، ران هایش از شدت تپلی چین بخورد و سینه های گوشتالود داشته باشد.

جذاب ترین نوزادان، زیباترین عکس ها و فیلم های نوزادان، محبوب ترین کودکان، همه تپل و چاق هستند، اما باید بدانیم سلامتی نوزاد موضوعی پر اهمیت است که بر وزن و تپلی او سایه می اندازد.

چه کسی دوست دارد لپ های نوزادش آویزان باشد، اما قلبش بیمار باشد؟ و یا با وجود پاهای گوشتالود نتواند راه برود؟ و یا به خاطر فشارهای روانی که در کودکی برای غذا خوردن به او وارد کرده اند، در بزرگسالی از خوردن بیزار شود و  از شدت لاغری بیمار باشد؟

همه کودک تپل دوست دارند اما قبل از دنبال کردن راه های تپل شدن فرزند، باید به دنبال سلامت جسم و روان او بود.

یک تصور نادرست

شاید تصور شود قدم اول برای تپل شدن نوزادمان این است که مادرش در دوران بارداری تا می تواند بخورد تا فرزندش هم چاق و تپل شود.

این باور نادرست است، زیرا ممکن است، به جای جنین، مادر خودش چاق شود، اضافه وزن خارج از قاعده ی بارداری بگیرد و حتی بر اثر این چاقی، برای به دنیا آمدن کودک دچار مشکل شود.

اگر به مادرانی که تازه فرزندی به دنیا آورده اند نگاهی بیندازید، می بینید که خیلی از آنها با وجود هیکل لاغر، نوزادان تپلی دارند و مادران چاقی هم هستند که نوزادان لاغر و با کمبود وزن به دنیا آورده اند، پس این تصور که اگر مادر خودش تپل باشد، فرزندش هم تپل می شود، نادرست است، البته تاثیر ژن را نمی شود نادیده گرفت، اما آمار ثابت کرده تا ژن چاقی بخواهد تاثیر کند، دوران کودکی فرزندتان گذشته است!

مادر باردار باید در حد میل خود و زیر نظر پزشک متخصص زنان وزنش را کنترل کند و با خوردن خوراکی های مقوی و پر ویتامین و صد البته داشتن آرامش، به دنیا آمدن یک کودک سالم را تضمین کند.

پس این فرضیه که مادر چاق، نوزاد چاق و تپل به دنیا می آورد، مورد قبول نیست.

تغذیه با شیر خشک

اگر فرزندتان از شیر خشک تغذیه می کند، پس از لحاظ آماری تپل تر از نوزادانی خواهد بود که از شیر مادر تغذیه می کنند.

شیر خشک، انواع ویتامین ها و مواد معدنی را در خود دارد و نوزادتان را می تواند تپل و چاق کند، البته شیر مادر از لحاظ بهداشتی و داشتن ایمنی بهتر در مقابل بیماری ها توصیه شده است، اما شیر خشک کودک را تپل تر می کند.

تغذیه با شیر مادر

شما می توانید با پر خاصیت کردن شیر مادر، بار شیر را زیاد کنید و نوزادتان را به سوی تپل تر شدن سوق دهید.

خوراکی های مقوی به مادر دهید، مثلا روغن حیوانی در غذاهایش بریزید، مغز های پر خاصیت مانند پسته و بادام و گردو و فندق به او بدهید، کله پاچه، سیراب شیردان، گوشت گوسفندی، حلواهای محلی و …

البته اگر حجم گرمی جاتی که به مادر می دهید، افزایش یابد ممکن است کبد بچه دچار مشکل شود و نوزادتان جوش بزند و یا پوستش دانه دانه قرمز رنگ شود، پس تعادل را رعایت کنید.

یک راه خوب

اگر کودکتان از شیر مادر تغذیه می شود، می توانید روزانه یک یا دو مرتبه از شیر خشک برای تغذیه ی او استفاده کنید، مثلا شب ها هنگام خواب، این کار باعث می شود هم سینه ی مادر استراحت کند و شیر بیشتری درونش جمع شود و هم کودک خواب بهتر و طولانی تری داشته باشد و هم از ویتامین های شیر خشک استفاده کرده و تپل تر شود.

بعد از شش ماهگی

اکثر پزشکان بر این عقیده اند  تا شش ماهگی، نوزاد فقط با شیر تغذیه شود و استفاده از غذاهای کمکی را به بعد از این سن موکول می کنند.

بعد از این که نوزاد به سن غذای کمکی رسید، خوراکی هایی هستند که پزشک تغذیه برای چاق شدن افراد لاغر از آن خوارکی ها در رژیم غذاییشان استفاده می کند.

مثلا پزشک طب سنتی استفاده از ارده و شیره را در تپل شدن فرزندتان موثر می داند. شیره ی خرما، شیره ی انگور، شیره ی انجیر و شیره ی توت را با هم مخلوط کنید، و با کمی ارده روزی یک تا دو قاشق به کودکتان بدهید، این معجون بسیار مقوی و پر انرژی و البته گرم است، پس حواستان به واکنش کبد کودکتان باشد، به محض بیرون ریختن پوستش و یا دیدن یک واکنش آلرژی زای دیگر، این مخلوط را قطع کنید و یا هفته ای دو بار و یا هر چند روز در میان به او بدهید.

استفاده از شیر و ماست پر چرب، ماکارونی، موز، سیب زمینی، کره ی بادام زمینی، برنج کته با روغن حیوانی هم در چاق شدن کودکان موثر است.

استفاده از ویتامین های روزانه هم می تواند به تپل شدن فرزنداتان کمک کند.

توجه کنید

در نظر داشته باشید از حدود هشت، نه ماهگی که فرزندتان چهار دست و پا راه می رود و یک سالگی که راه می افتد به دلیل شیطنت و کشف دنیای جدید، کودک تمایلی به غذا خوردن نداره و بیشتر مایل است بازی کند تا غذا بخورد.

هیچوقت به زور به او غذا ندهید، این کار می تواند فشار روانی به نوزاد وارد کند، به طوری که قاشق و بشقاب دست شما می بیند فرار کند و جیغ بکشد. اجازه دهید به میل خود و با دست خودش در کنار خانواده غذا خوردن را تجربه کند.

سازمان حقوق کودکان، به زور غذا دادن به کودک را نوعی تجاوز به حق او می شمارد، این حق هر کودک و انسانی است که به اندازه غذا بخورد، اندازه ی معده ی بچه ها بسیار کوچک است، به طوری که سه وعده غذای اصلی برای آنها کم است، معمولا کودکان روزی ۶ وعده غذا می خورند، پس اگر به زور به او غذا بدهید، و یا با پرت کردن حواس او، قاشق قاشق دهنش غذا بگذارید، ممکن است دل درد بگیرد، غذایش را برگرداند، نسبت به غذا بی میل شود و مشکلات روانی برایش به وجود آید.

حواستان باشد

اگر فرزنداتان زیادی چاق شود و حجم معده اش بیش از اندازه بزرگ شود، در آینده چگونه می خواهید جلوی او را بگیرید؟ اگر نگاهی به اطرافتان بیندازید می بینید که بچه های چاق، کمتر می توانند پا به پای همسالانشان بدوند، بازی کنند، از اعتماد به نفس کمتری برخوردار هستند، مسخره می شوند، لباس هایشان زود به زود تنگ می شود و همیشه برای اندازه بودن لباس مشکل دارند و …

چاقی یکی از مشکلات جهان امروز است، طبق آمار، افراد چاق از سلامت کمتری برخوردار هستند و همواره با مشکلات قلبی و تنفسی دست به گریبانند. اگر فرزندتان روی منحنی رشدش است، اگر در چکاب های ماهیانه، رشد قد و وزنش باهم به صورت نرمال است، نه خودتان را اذیت کنید و نه او را، هیچگاه سلامت و شور و خنده اش را فدای تپل بودنش نکنید،  ای کاش از همان دوران کودکی مراقب سلامتی و اضافه وزن کودکانمان باشیم.

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *