حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نوزاد روزی چند ساعت می خوابد

نوزاد چقدر می خوابد

خواب خوب برای رشد کودکان بسیار مهم است، در این میان، خواب کافی و با آرامش برای نوزدان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در خواب، هورمون رشد ترشح می شود و با یک خواب خوب، نوزاد انرژی می گیرد و با اخلاقی خوش به بازی و کشف محیط و شیر خوردن می پردازد.

نوزاده تازه متولد شده روزی چند ساعت می خوابد

نوزاد تازه متولد شده ه بیشتر از ۱۸ ساعت در شبانه روز را به خواب می گذراند، اصلا احتیاجی نیست برای او لالایی بخوانید و یا در تخت تابش دهید، خود به خود خواب است فقط باید او را برای شیر خوردن بیدار کنید.

نوزادان نارس بیشتر از این مقدار در خواب هستند.

توجه داشته باشید تا یکی دو هفته پس از تولد نوزاد، باید او را برای شیر خوردن بیدار کرد، اگر با شیر مادر تغذیه می شود، هر دو ساعت یکبار و اگر از شیر خشک استفاده می کند، هر چهار ساعت یکبار باید تغذیه شود و گرنه قند خون او افت می کند و ممکن است نوزاد در خواب به کما برود، این نکته بسیار مهم است.

هر چه می گذرد نوزاد ساعات بیشتری در روز را به بازی می گذراند و کمتر می خوابد، اما باید حواستان به خواب او باشد، چرا که بسیاری از گریه ها و نق نق ها به علت کمبود خواب نوزاد است.

خواب نوزاد یک و دو ماهگی

نوزاد یک ماهه  16 تا ۱۷ ساعت در شبانه روز می خوابد. توجه داشته باشید تا شش هفتگی و یا همان چهله ای که عوام می گویند، خواب نوزاد در هم ریخته است، ممکن است روزها بخوابد و شب هنگام بیدار باشد، گریه کند و حتی بازی و نوازش بخواهد، اصطلاحا می گویند نوزاد شب و روز خود را گم کرده است، اما نگران نباشید، این امر موقتی است و به زودی برطرف می شود، و به دلیل کامل نشدن سیستم عصبی و مغز نوزاد می باشد، می توان با کمی صبر و البته تلاش برای بیدار نگه داشتن و بازی با او در سر شب، حمام او قبل از خواب، کمک کرد که شب، خواب بهتری داشته باشد.

خواب نوزاد چند ساعت است
خوابیدن نوزاد

خواب نوزاد سه ماهه چند ساعت است

نوزاد در دوازده هفتگی کمی بزرگتر شده، می تواند گردن خود را نگه دارد، دیگر احتیاجی نیست او را دو ساعت به دو ساعت شیر داد، نوزاد سه ماهه شاید دو تا سه بار در شب برای شیر بیدار شود، این نوزادان سه ماهه ۱۲ تا ۱۶ ساعت از شبانه روز را در خواب می گذرانند.

خواب نوزاد شش ماهه

بهترین الگوی خواب برای نوزاد شش ماهه این است که دو بار در روز او را بخوابانید، مثلا یکبار صبح و یکبار هم بعد از ناهار، نوزادان این سن، ۱۲ تا ۱۵ ساعت از شبانه روز را در خواب می گذرانند.

خواب کودک نه ماهه چقدر است ؟

حدود ۱۴ تا ۱۵ ساعت خواب است و می تواند فقط یکبار ظهرها دو تا سه ساعت بخوابد، در این سن دیگر کودکان خواب شب خوبی دارند و کمتر برای شیر خوردن بیدار می شوند.

خوابیدن کودک ۱۲ ماهه

کودکان یک ساله ( ۱۲ ماهه )، حدود ۱۴ ساعت از شبانه روز را در خواب می گذرانند و ممکن است سر چرت ظهر هم کمی با شما مشکل داشته باشند، در این سن کودکان بیشتر به بازی علاقمندند و در حال کشف محیطند و تا باطریشان تمام نشود به خواب نمی روند.

میزان خواب کودک ۱۸ ماهه چه میزان است ؟

این کودکان ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب نیاز دارند، که می تواند دو ساعت آن پس از ناهار باشد.

نوزاد روزی چند ساعت می خوابد

تفاوت در الگوی خواب

البته توجه داشته باشید الگوی خواب هر نوزادی با نوزاد دیگری متفاوت است، خیلی از نوزادان شب را به صورت کامل می خوابند و روز بیدارند و بازی می کنند، اما خیلی های دیگر دو تا سه بار در روز چرت می زنند و شب کمتر می خوابند، خیلی ها سحر خیزند، و خیلی های دیگر دوست دارند شب تا دیر وقت بیدار باشند.

بسیاری از نوزادان فقط یکبار در روز می خوابند آنهم دو تا سه ساعت، اما برخی دیگر دو تا سه بار می خوابند و هر بار فقط نیم تا یک ساعت!

این مطلب را از دست ندهید : مشخصات نوزاد سالم

الگوی خواب نوزادان تا حد زیادی بسته به برنامه ی خواب و بیداری خانواده، تعداد خواهر و برادران بزگتر، ساعت کار پدر و مادر، طلوع و غروب خورشید و …دارد.

مثلا خانواده ای که فرزند مدرسه ای دارد و صبح ها ساعت شش صبح به بیدار شدن بچه ها و صبحانه و آمدن سرویس و شلوغی می گذرد، طبیعتا نوزاد هم بیدار می شود و اولین چرت او ساعت ده صبح خواهد بود یا خانواده ای که مادر شاغل است و فرزند خود را هفت صبح به مهد کودک می سپارد، نوزاد هم سحر خیز است و ساعت بیولوژیکی او حتی در روزهای تعطیل، ساعت هفت صبح بیدارش می کند.

در شش ماهه ی دوم سال که خورشید زودتر غروب می کند، نوزادان شب ها زودتر به خواب می روند و در شش ماهه اول که خورشید زودتر طلوع می کند، نوزادان هم زودتر از خواب بیدار می شوند.

نوزادان پدرانی که شب ها دیر وقت به منزل برمیگردند، و تازه ساعت یازده شب شام میخورند، طبیعتا دیرتر می خوابند.

و یک نکته ی دیگر تاثیر ژن در خواب نوزادان است، پدر و مادر پُر خواب، طبیعتا فرزندان پُر خوابی خواهند داشت و افرادی که در طول شبانه روز به خواب کمتری احتیاج دارند هم فرزندانی خواهند داشت با خواب کمتر، پس قبل از این که به کم خوابی نوزادتان ایراد بگیرید یک نگاه به خودتان بیندازید.

چند نکته ی کلی درباره ی خواب نوزاد

اما چند نکته ی مهم درباره ی خواب نوزادان وجود دارد و آن این که حتما تا قبل از ساعت یازده شب باید نوزاد را برای خواب آماده کرد، چرا که هورمون های رشد قبل از ساعت دوازده شب ترشح می شود و نوزادی که به دیر خوابی عادت کند، رشدش کمتر از کودکانی خواهد بود که زودتر می خوابند.

دوم این که هر برنامه ای برای زندگی دارید، طبق همان، برنامه ی خواب کودکتان را تنظیم کنید و آن را مدام تغییر ندهید، مثلا اگر قرار است بین ساعت دو تا چهار عصر بخوابد، هر روز همان برنامه را تکرار کنید، نه این که یک روز دو تا چهار و روز دیگر شش تا هشت عصر!

این مطلب را از دست ندهید : سیسمونی نوزاد

اگر نوزادتان خواب منقطع دارد، مثلا پانزده دقیقه می خوابد بعد بیدار می شود، دوباره ده دقیقه ی دیگر به خواب میرود و دوباره بیدار می شود، نشانه ی وجود ریفلاکس در نوزادان است و باید حتما به پزشک مراجعه شود.

گرفتن باد معده ی نوزاد قبل از خواب به طولانی تر شدن خوابش کمک می کند، حتی در وعده ی شیرهای نیمه شب هم باید بادگلویش را گرفت و سپس او را خواباند.

حمام کردن نوزاد قبل از خواب شب، به راحت خوابیدن او کمک شایانی می کند، به خصوص این که کمی هم در حمام با او بازی کنید تا حسابی خسته شود.

قبل از خواب، خوب او را سیر کنید، یک شکم سیر و جای خشک، خواب او را عمیق می کند.

جای خواب مشخص، رختخواب نرم و لطیف و بدون تزئینات مزاحم و اضافی، صدای لالایی گفتن پدر و مادر، سکوت و آرامش منزل از جمله نکاتی است که می تواند خواب نوزادان را بهتر و طولانی تر کند.

این مطلب را از دست ندهید : تولیدی پوشاک بچگانه

شایان ذکر است با توجه به خستگی مادر و نیاز به انرژی برای سر و کله زدن با کودک، سعی کنید خواب خودتان را هم با نوزادتان هماهنگ کنید، وقت برای کارهای خانه و دیگر مشغولیت ها همیشه هست، اما افرادی که نوزاد دارند، زمانشان برای خوابیدن بسیار محدود است و گاهی خسته بودن والدین می تواند روی کیفیت نگهداری از نوزاد تاثیر بگذارد و حتی زمینه را برای بیماری مادر فراهم آورد، پس بهترین کاری که در زمان خواب کودکتان می توانید انجام دهید، خوابیدن و استراحت است.

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *