حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نوزاد از چند ماهگی حرف میزند؟

حرف زدن نوزاد

وقتی از حرف زدن نوزادان صحبت می کنیم، خیلی از پدرها و مادرها توقع دارند از همان نوزادی فرزندشان مانند بزرگترها صحبت کند و نیازها و خواسته هایش را بر زبان آورد، غافل از آن که پروسه ی حرف زدن کودکان، مدت زمانی طول می کشد، اول اواها و صداها، بعد کلمات ساده، بعد جملات کوتاه و بدون فعل، حرف زدن های بدون معنی و در پایان جملات کامل، اینها مرحله های حرف زدن نوزادان است.

تا دو سه ماهگی نشانه ی حرف زدن فرزندتان فقط گریه است، در ابتدا شاید فهم گریه ی نوزاد سخت باشد، اما بعد از مدتی دستتان می آید که کدام گریه نشانه ی گرسنگی است و کدام گریه یعنی من خسته ام، مرا بخوابان!

شاید بعضی وقت ها نوزادتان صداهایی از خودش در بیاورد، انگار آواز می خواند، چیزی را می خواهد، اعتراض دارد، اینها همه نشانه ی آغاز حرف زدن است.

اولین کلمات نوزاد

چهار ماهگی فرزندتان زودترین زمانی است که واژه ی “ماما” یا “بابا” را بر زبان می آورد، تلاش کنید صدایش را ضبط کنید تا در بزرگسالی زمانی که از زبان درازش ذله می شوید، یاد دورانی بیفتید که با یک ماما، دلتان رفت.

شاید کلمه ی بعدی دَدَ باشد، به خصوص هنگامی که بیرون می روید، با او تمرین کنید و بگویید بریم دَدَ؟

هَم کلمه ی بعدیست، به غذا و لقمه هایی که در شش ماهگی به او می دهید، هَم بگویید، مثلا بگویید هَم بدم؟ و یا هنگامی که غذا در دهانش می گذارید بگویید هَم…

در هقت هشت است که بعضی کودکان آواز می خوانند و کلمات نا مفهومی بر زبان می آورند، دیس، دَدو، دی دی

یک سالگی کودک زمانی است که شاید بتواند یکی دو کلمه به دایره ی واژگانش اضافه کند.

در ۱۴ ماهگی کلمات بیشتری را می تواند عنوان کند، من، توپ، آب می گوید.

در ۱۸ ماهگی شاید بتواند جملات کوتاه بر زبان بیاورد، البته بدون فعل، اگر تا این سن هیچ نشانی از حرف زدن در کودکتان پیدا نکردید، حتما با پزشک و یا گفتار درمانگر مشورت کنید.

یکی از مهمترین مشکلات کودکانی که نمی توانند صحبت کنند، مشکل شنوایی آنهاست، کودک باید خوب بشنود تا بتواند خوب حرف بزند، شنوایی سنجی در بدو تولد می تواند در پیشگیری از مشکل کمک کند و پس از آن در چهار پنج ماهگی، ببینید آیا سرش را به سمت صدا برمی گرداند یا خیر.

در دو سالگی کودکان ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه را می توانند بگویند. البته کلمات را به صورت کامل نمی تواند ادا کند، مثلا به جای “منو بگیر” می گوید “منو بدیر” و یا به جای “بریم بیرون”، بگویند “بییم بیییون”

این نوع صحبت کردن جای نگرانی ندارد، چرا که ادا کردن یک سری حروف برای زبان کوچک کودک سنگین است، تنها در صورتی باید با گفتار درمانگر مشورت کرد که از سه سالگی به بعد این امر ادامه داشته باشد.

اگر خیلی کودک فعال و باهوشی داشته باشید تا دو سال و نیمگی کاملا می تواند حرف بزند و مقصودش را برساند.

البته خیلی ها تا سه و چهار سالگی پروژه ی کامل شدن حرف زدنشان را طول می دهند که جای نگرانی نیست.

معمولا نوزادان دختر یکی دو ماه زودتر از پسران به حرف می افتند، در اینجا هم پرچم خانم ها بالاست.

یک مشکل

یکی از مشکلاتی که می تواند کودک را عصبانی کند، نفهمیدن حرف اوست، مثلا کودک ۱۸ ماهه، کلمات نامفهومی را بر زبان می آورد و توقع دارد شما آن را بفهمید و به درخواستش پاسخ دهید، و بعد که شما واکنشی نشان نمی دهید، عصبانی می شود، جیغ می زند و شاید خودش را بزند و اسباب بازی هایش را پرت کند. بدترین کار این است که شما هم کلافه شوید و بگویید من نمی فهمم چی می گی!

از دست ندهید : سیسمونی نوزاد

در هنگامی که حرف های او را نمی فهمید، بهتر است وانمود کنید که می فهمید، بگویید: بله بله، چشم ، درسته، باشه عزیزم، حتما گلم

خیلی از کودکان وقتی حس کنند که شما حرفشان را گوش کرده اید آرام می شوند و به دنبال کارشان می روند، ولی بعضی وقت ها چیزی می خواهند، پس بهتر است اگر کودکتان آرام نشد و کلمات نامفهومش را دوباره تکرار کرد، دستش را بگیرید، و بگویید من را ببر ببینم چی می خوای؟

کلا سعی کنید وقتی کودکتان با شما صحبت می کند، کارتان را کنار بگذارید، ارتباط چشمی برقرار کنید و توجه کنید و پاسخ مناسب به او بدهید، این کارها از اولین قدم های تربیتی است.

چه کنیم فرزندمان زودتر حرف بزند ؟

حرف زدن نوزادان هم مانند خیلی از چیزهای دیگر، تاثیر ژن را به ما یادآور می شود، از پدر بزرگ و مادر بزرگشان بپرسید که خودتان و همسرتان چه زمانی به حرف افتادید، اگر زود به حرف افتادید، احتمالا فرزندتان هم زود به حرف می آید و اگر جزو کسانی بودید که در حرف زدن تنبل بودید، شاید فرزندتان هم به شما رفته باشد و دیر به حرف بیاید.

باید دانست قدم اول برای زودتر حرف زدن نوزادان، شنیدن است، کودک هر چه بیشتر بشنود، زودتر به حرف می افتد.

تاثیر محیط اطراف بر حرف زدن نوزادان بسیار زیاد است.مثلا کودکانی که خواهر و برادر بزرگتر دارند، مهد کودک می روند، با دیگران در ارتباطند، نسبت به کودکان تک فرزند و تنها و با کمترین ارتباط با دیگران، زودتر به حرف می افتند، خوب معلوم است دیگر، بیشتر می شنوند ، پس زودتر حرف می زنند.

پس اگر می خواهید فرزندتان زودتر به حرف بیفتد، با او حرف بزنید، هر چه بیشتر با او صحبت کنید، فرزندتان زودتر به حرف می آید، حتی زمانی که در آشپزخانه مشغول کارید، صدایش کنید، قربان صدقه اش بروید، با او صحبت کنید تا هم دوری شما را احساس نکند و اجازه دهد که به کارهایتان برسید و هم زودتر به حرف می آید.

 برایش شعر بخوانید، البته شعرهای کودکانه چرا که کلمات ساده تر و ملموس تری دارند و زودتر مغز کودک را به کار می اندازند تا بتواند صحبت کند.

صداهایی که در می اورد را تقلید کنید، این یک بازی هم هست، مثلا می گوید اَدو، شما هم بخندید و در حالی که او را بغل کرده اید بگویید اَدو، اجازه دهید کودک حرکت لب های شما را ببیند.

برایش کتاب بخوانید، کتاب های کودکانه، با صفحاتی که پاره نمی شوند، تصاویر زیبا و پر رنگ دارند و شکل هایی که کودک بتواند آنها را لمس کند، بهترین گزینه برای زودتر به حرف افتادن نوزادتان است.

گوش دادن به صدای تلویزیون (البته فقط یک ساعت در روز) گوش دادن به آهنگ های کودکانه آنهم به مقدار کم هم می تواند فرزنداتان را زودتر وادار به حرف زدن کند.

تخم کفتر

یک باور قدیمی وجود دارد که برای زودتر به حرف افتادن فرزندان تخم کبوتر به آنها دهید.

اگر روش های درمانی طب سنتی را قبول دارید می توانید با یک مشاور طب سنتی مشورت کنید، چون تخم بلدرچین و اردک هم می گویند برای به حرف افتادن کودک موثر است.

اگر هم قبول ندارید، تخم کبوتر هم مانند تخم بقیه ی پرندگان و مانند تخم مرغ، سرشار از ویتانین است و به شرط داشتن تاریخ مصرف و مسائل بهداشتی می تواند جدای از مسئله حرف زدن، یک خوراکی خوب و مقوی برای کودکتان باشد،به طور کلی این موضوع هنوز تحقیق علمی نشده که بخواهد ثابت شود یا خیر، در هر صورت از پفک و چیپس که خوراکی مقوی تری است!

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *