حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نقش پدر در سلامت بارداری

هنگامی که زن و شوهری تصمیم به بچه دار شدن می گیرند، زندگی هر دویشان دستخوش تغییر و تحول می شود، این که تصور کنیم در بارداری و زایمان و شیر دادن و نگهداری و تربیت فرزند فقط زنان مسئولند، و مردان فقط یک ماشین پولسازی هستند، نتیجه ای جز پشیمانی در سال های آینده نخواهیم داشت.

فرزند پروری آنقدر مسئولیت دارد که یک نفر به تنهایی از عهده ی ان برنمی آید، شاید خدا هم نقش زن و مرد را در به وجود آمدن یک بچه مکمل هم دانست تا پدر و مادر بدانند در بقیه ی راه فرزند آوری هم باید در کنار هم باشند.

نگرانی های مردان و بارداری

طبق تحقیقات علمی، زنانی که باردار می شوند، هورمون هایشان تغییر می کند و جالب این که هورمون ها در بدن همسرانشان هم تغییر می کنند، یعنی هورمون های بارداری در مردان هم دیده می شود.

مردان هم مانند زنان نگرانی های خاص خود را دارند، شاید بیشترین نگرانی انها مربوط به سلامت همسرشان باشد! در طول تاریخ و هنوز هم بالاترین نرخ مرگ و میر زنان مربوط به زایمان و مسائل مربوط به آن است، یکی از نگرانی هایشان این است که نکند همسرم را از دست بدهم؟!

نگرانی دوم مربوط به رابطه ی انهاست که در دوران بارداری بسیار تغییر کرده است، آنها دائم با خود می گویند: آیا همسرم می تواند بعد از تحمل این پروسه، دوباره به روزگار قبل از زایمانش برگردد؟ رابطه ی زن و مرد مانند یک پاره خط است که یک سرش زن و طرف دیگر مرد است، بعد از فرزند دار شدن، این رابطه به یک مثلث تبدیل می شود و این علاوه بر نقش های قبلیست، زن و مادر، مرد و پدر، و کودک، این تحول در زندگی بسیار می تواند استرس زا باشد.

نگرانی بعدی آنها مربوط به سلامت نوزادشان است، نکند سالم نباشد؟ اگر شش انگشتی باشد چه؟ اگر بیماری خاصی داشته باشد چه و شاید تمام نگرانی های یک مادر باردار درباره ی فرزندش، در پدر هم موجود باشد.

مسئله ی مهم دیگر معیشت است، در فرهنگ و کشور ما، غالبا مردان مسئول تامین معیشت خانواده هستند، بالاخره هزینه ی هر پزشک رفتن، سونوگرافی، هزینه ی آزمایش ها، زایمان و بیمارستان و بعد هم شیر خشک و پوشک و …کم نیست، تمام این هزینه ها نگرانی خاص خود را دارد به خصوص این که اگر نتواند یکی از این هزینه ها را تقبل کند، پیش خانواد سرشکسته و در آینده پشیمان خواهد شد.

نگرانی دیگر مردان این است، آیا همسرم مادر خوبی خواهد شد؟ آیا می تواند مانند مادر خودم خوب و مهربان باشد و یا مانند مادر خودم نمی تواند هم زبان و هم دل فرزندم باشد!

مردانی که خانم شان باردار است چه کنند؟

طبق آمار، بانوانی که نقش همسرشان در دوران بارداری حمایتی بوده، به مراتب افسردگی های بارداری و بعد از زایمانشان، از زنان دیگر کمتر بوده است و فرزندان آرامتر و سالم تری به دنیا آورده اند.

همراهی در شرایط جدید

مردانی که همسرشان باردار است، اول از همه باید متوجه تغییر اوضاع باشند، و شرایط جدید را بپذیرند، ممکن است شام و ناهار گرم و خوشمزه نداشته باشند، شاید همسرشان به دلیل ویار اصلا نتواند غذا بپزد و حتی داخل آشپزخانه شود! شاید لباس هایشان مانند قبل شسته و مرتب نباشد، خانه به هم ریخته باشد، همسرشان توانایی پذیرش مهمان نداشته باشد و اصلا شاید استراحت مطلق شود!

اول از همه این را بدانید که این شرایط موقتی است و البته هر که طاووس خواهد، جور هندوستان کشد! پس بداخلاقی و اوقات تلخی نکنید، آستین ها را بالا بزنید و برای مدتی وظایف کار خانگی را بر عهده گیرید، البته با لبخند و رضایت و خوش اخلاقی.

 اگر هم به دلیل شرایط فیزیکی همسرتان مجبورید که مدتی در منزل مادر خانمتان زندگی کنید، تنهایش نگذارید، ناملایمات را برای داشتن فرزندی که از لحاظ روحی سالم باشد تحمل کنید و بدانید که اگر حال روحی همسرتان خراب باشد، فرزندتان هم از شر هورمون های افسردگی در امان نخواهد بود.

همراه او باشید در مطب پزشک، آزمایشگاه، سونوگرافی، خرید وسایل کودک. اینها همه از موقعیت های خوبیست که می توانید به همسرتان ثابت کنید که چقدر دوستش دارید.

این همراهی، آمادگی روحی همسرتان را برای مادر شدن افزایش می دهد و از طرف دیگر از خطرات احتمالی آسیب خوردن در شلوغی مترو و اتوبوس و رانندگی می کاهد.

حتما و حتما شرکت در کلاس های آمادگی زایمان را در برنامه داشته باشید. این کلاس ها برای هر دوی شما ضروری است.

توجه به زن باردار

نکته ی دومی که باید در نظر داشته باشید، وضعیت زیبایی همسرتان است، بالاخره او همان فرشته ی زیبایی در شب عروسیتان بوده که عاشقش شدید، اما الان به دلیل بارداری شاید صورتش پر از جوش و پف کرده باشد و چشم هایش ریز شده باشد، اندامش تغییر شکل یافته باشد و حتی نمی تواند موهایش را رنگ کند و یا زیاد آرایش کند.

این تغییر ظاهر در حالتیست که زنان روی ظاهرشان بسیار حساسند و دوست دارند همیشه برای همسرشان جذاب و زیبا باشند.

توجهتان را به همسرتان افزایش دهید، توجه کلامی این است که روزی چند بار به او تلفن بزنید، برایش پیامک بفرستید، به او بگویید که چقدر دوستش دارید.

 توجه دیداری یعنی در چشمانش نگاه کنید و به او بگویید که چقدر زیبا شده، بگویید نور مادری را در او می بینید و صورتی روحانی و معصوم پیدا کرده است.

 توجه جسمی هم این است که او را ماساژ دهید، به خصوص پاها که در دوران بارداری، رگ هایش به شدت می گیرند و دردناک می شوند،  آب میوه برایش بگیرید، او را ببوسید، بغل کنید، برایش لباس های بارداری زیبا بخرید و ازش عکس بگیرید تا بداند مثل همیشه برای شما خواستنی است.

توجه روحی هم این که تا وقتی از پزشک اجازه دارد، او را به مسافرت ببرید، رستوران، سینما، پارک، دیدن گل و گیاه و صدای آب برای زن باردار از هر چیزی واجبتر است.

ارتباط پدر با جنین

تحقیقات نشان می دهد جنین توانایی شناخت صدای مادر و پدر خود را دارد و بعد از به دنیا آمدن با همان صداها آرام می شود.

هر روز و شاید روزی چند بار، دستتان را روی شکم همسرتان بگذارید و با کودکتان صحبت کنید، نمی خواهد راجع به مسائل اقتصادی و یا اوضاع سیاسی جهان بگویید، همین که اسمش را صدا بزنید و بگویید که دوستش دارید و قربان صدقه اش بروید کافیست.

این کار باعث می شود همسرتان احساس کند که خودش و کودکش برای شما ارزش دارند و از طرف دیگر باعث ارتباط قوی بین شما و کودکتان در آینده می شود.

یک مثل قدیمی می گوید، بهترین کاری که یک پدر برای فرزندش می تواند انجام دهد این است که عاشق مادرشان باشد، این مثال کاملا موید این مطلب است که انرژی مثبت و عشقی که مرد به مادر باردار می دهد، تماما انرژی مثبت می شود برای رشد یک فرزند سالم

یک مادر باردار اگر از عشق و توجه کافی همسرش برخوردار باشد، می تواند با قدرتی مانند زنان افسانه ای، تمامی ناملایمات و سختی های دوران بارداری را تحمل کند.

زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *