حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نفخ در نوزادان

نفخ در نوزادان

نفخ در نوزادان

نفخ معده، داستانیست که حتی در بزرگسالی نیز ممکن است با آن مواجه باشیم، و البته در نوزادان بسیار وحشتناک و همراه با از بین رفتن آرامش است.

هنگامی که گاز در معده جمع می شود، انگار معده باد می کند و با درد همراه می شود.

نفخ در نوزادان باعث دل درد و دل پیچه است و ممکن است همراه با گریه و نخوردن شیر و بی قراری حتی در تمام ساعات شب باشد.

علت نفخ در نوزادان چیست؟

شاید اولین علت نفخ در نوزادان، صحیح شیر نخوردن نوزاد است، این که همراه با شیر خوردن یک حجم عظیمی هوا به دورن معده ی نوزاد برود. خیلی ها هنوز بلد نیستند نوزاد را درست در آغوش بگیرند و به او شیر دهند، و نتیجه این می شود که هوا به دورن معده ی کودکشان می رود و همین هوا باعث دل درد و بی قراری می شود.

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از شیر خوردن نوزادتان هیچ صدایی نباید بیرون بیاید، صدایی شبیه ملچ ملوچ، مکیدن همراه با صدای خرت خرت و … همه ی اینها یعنی همراه با شیر هوا هم به درون معده کشیده می شود و دل درد به دنبال دارد.

اگر از شیر خوردن نوزادتان صدا می شنوید، تغذیه را متوقف کنید، موقعیت او را درست کنید و سپس دوباره به او شیر بدهید.

دومین علت خوردن خوراکی های نفخ دار توسط مادر است، البته برای کودکانی که توسط شیر مادر تغذیه می شوند، مانند حبوبات، باقالی، کلم، سیر، سبزیجات خام، پیاز خام، شیر بدون عسل یا خرما و یا خیلی خوراکی هایی که مادر می فهمد به واسطه ی خوردن آنها فرزندش نفخ می کند و دل درد می گیرد.

قدیمی ها بر این باور بودند که مادر شیرده یا این خوراکی ها را نخورد و یا اگر خورد بعد از آن، چای با نبات می تواند نفخ این خوراکی ها را بگیرد و مادر می تواند شیر سالم تری به کودکش بدهد.

استفاده از محصولات گیاهی ضد نفخ مانند دم کرده ی زیره به همراه نبات، آویشن، ریحان، زنیان و … توسط مادر هم می تواند به کاهش نفخ کمک کند.

عصبانیت، اضطراب، استرس و فشار عصبی در مادر شیرده هم می تواند باعث نفخ نوزاد شود. علاوه بر آن، ممکن است مزه ی شیر را عوض کند و نوزاد اصلا سینه ی مادر را نگیرد پس مراقب آرامش روحی مادر شیرده باشید.

علت بعدی سریع شیر خوردن می باشد، نوزادانی که خیلی گرسنه نگه داشته می شوند، سریعتر شیر را می مکند و دچار دل درد می شوند.

زیاد شیر خوردن هم می تواند عامل دل درد و نفخ باشد. این موضوع برای مادرانی است که حجم شیر زیادی دارند اما شیرشان اصطلاحا بَر ندارد، یعنی خاصیت و چربی ندارد، فقط آب است. معمولا نوزاد شیر را می مکد تا سیر شود، در این مورد، نوزاد هرچی می خورد سیر نمی شود، انگار فقط آب می خورد، آنقدر می خورد تا دل درد بگیرد و نفخ کند.

این مادران می توانند ابتدا چند دقیقه سینه ی خود را بدوشند و بعد سینه را در دهان کودک بگذارند، چون ترکیبات شیر مادر ابتدا آب است و بعد املاح و ویتامین ها و در آخر چربی اضافه می شود، در این صورت آب اضافه خارج می شود و کودک شیر پر خاصیت می خورد. راه کار بعدی هم خوردن خوراکی های پر خاصیت توسط مادر شیرده است.

اگر سوراخ سر شیشه ی شیر نوزادتان خیلی ریز باشد، دلیل دیگری برای دل درد است، در این موقع نوزاد با قدرت بیشتری شیر را می مکد و هوای بیشتری به درون معده اش می رود.

افرادی که شیر خشک درست می کنند می بینند که بعد از هم زدن و تکان دادن شیشه ی شیر، حباب های هوا روی شیر جمع می شود، این حباب ها قاتل آرامش شما و کودکتان هستند، بهتر است بعد از تکان دادن شیشه ی شیر، در شیشه را چند ثانیه باز بگذارید تا حباب های هوا خارج شود.

راه کار برای نفخ نوزادان چیست؟

اول این که بعد از هر وعده شیر خوردن، آروغ نوزاد (بادگلو) را خوب بگیرید، آنقدر به راه بردن و مالش پشت نوزاد ادامه دهید تا دو سه آروغ جانانه بزند و دلش آرام گیرد. تنبلی نکنید که بعدا حسابی پشیمان می شوید، تا صدای آروغش را نشنیدید بی خیال نشوید.

اگر دل درد داشت، مالیدن شکم نوزاد راه حل دیگر است، دور ناف او را در جهت عقربه های ساعت مالش دهید، می بیند که نوزادتان بعد از چند لحظه آرام می شود.

عقب و جلو کردن پاها مانند دوچرخه سواری راه کار بعدی برای خروج گاز از معده می باشد.

عوض کردن موقعیت نوزاد هم خوب است، مثلا نوزادتان را بنشانید و پشتش را بمالید یا او را روی بازو بگیرید و راه ببرید به این صورت که مچتان روی شکم نوزاد باشد و سرش کنار آرنجتان، مواظب باشید نوزاد نیفتد، با دست دیگر پشت او را ماساژ دهید، در این موقعیت فشاری که مچ شما به شکمش وارد می کند باعث خروج گاز می شود.

می توانید یک بالش بزرگ بردارید و نوزاد را دمر روی ان بخوابانید، شکم نوزاد روی بالاترین قسمت بالش باشد بعد پشتش را بمالید.

استفاده از حوله ی گرم و گذاشتن آن روی شکم نوزاد هم می تواند به کاهش نفخ کمک کند.

استفاده از دارو

اگر نوزادتان دل درد زیادی دارد و همیشه در حال گریه و نق زدن است، با پزشکش مشورت کنید و از داروهای ضد نفخ برای آرامش نوزادتان استفاده کنید، بالاخره علم پیشرفت کرده و می توان با داروهای مناسب، آرامش را به نوزادتان و خانواده برگردانید.

نوزاد تا چند ماهگی نفخ دارد؟

هر چه نوزاد کوچکتر باشد، به دلیل کامل نشدن سیستم گوارشش، نفخ در او نمود بیشتری دارد، با بزرگتر شدنش، راحتتر می تواند خودش، گاز معده اش را دفع کند.

معمولا نفخ هنگامیست که از غذای مایع مانند شیر استفاده می شود، به محض تغذیه با غذاهای جامد، نفخ کمتر می شود. به همین علت خیلی از پزشکان برای نوزادانی که نفخ و ریفلاکس زیادی دارند، زودتر شروع کردنِ غذای کمکی را تجویز می کنند.

مطمئن باشید حداکثر تا پایان شش ماهگی که هنگام تغذیه ی انحصاری با شیر است، نفخ ادامه دارد، بعد از آن مشکل نفخ و دل درد پایان می یابد و البته مشکلات دیگر آغاز می شود.

زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *