حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مشخصات نوزاد سالم – نوزاد سالم چگونه است

نوزاد سالم چگونه است

هر نوزادی که به دنیا می آید، چنان محبتی در دل مادر و پدرش ایجاد می کند که حاضرند هر بلایی سرشان بیاید اما خار به پای فرزندشان نرود. با وجود دنیای بزرگ اینترنت و مقاله های آموزشی مفید، هر یک از والدین به متخصص های کودک تبدیل می شوند و هر نشانه و حرکت فرزندشان را هزار بار در این دنیا جستجو می کنند، که این نشانه ی والدین آگاه و دلسوز است.

معمولا نوزادان در همان بیمارستان توسط پزشک کودکان معاینه می شوند تا از سلامت آنها مطمئن شوند، اما بعد از مرخص شدن از بیمارستان، والدین نوزاد باید در سالم نگهداری از فرزندشان تمام توانشان را به کار گیرند و هر تغییر او را زیر نظر داشته باشند و در صورت نیاز به اطلاع پزشک برسانند.

اولین و مهمترین عامل سلامتی نوزادان

تنفس مهمترین عامل حیاتی بشر و به خصوص نوزادان است، تنفس ضعیف و نامنظم و یا تنفس همراه با خس خس نشانه وجود مشکل در نوزاد است. اگر صدای خس خس و یا خِر خِر می شنوید، فورا بالای سر نوزاد بروید و مشکل را بررسی کنید، در بسیاری مواقع نوزاد با برگرداندن شیر، راه تنفسش بسته شده و احتمال خفگی دارد، پس نسبت به صدای تنفس حساس باشید.

گریه کودک باید بلند و طبیعی باشد، گریه ای ضعیف و همراه با ناله و یا صدایی شبیه گربه، گریه ی یک نوزاد سالم نیست.

حرکت دست و پا ور نوزاد سالم

فعالیت و تحریک پذیری از نکات دیگر مهم در سلامت نوزادان است، نوزاد سالم می تواند دست و پایش را حرکت دهد و در پاسخ به تحریک، واکنش دهد و اندامش را تکان دهد.

ماهیچه ها به خصوص ماهیچه های گردن در ماه اول، می تواند سر نوزاد را چند ثانیه به سمت بالا نگه دارد و به مرور می تواند وزن بدن را تحمل کند.

نوزاد ناسالم ، بدون تحرک است و ماهیچه ها شل و وارفته هستند.

رنگ بدن نوزاد سالم چگونه است

رنگ بدن نوزاد سالم باید صورتی باشد ،در صورت کبودی دست ها و پاها و یا صورت و یا رنگ پریدگی باید به پزشک مراجعه کرد.

افت قند خون نوزاد سالم

هر بار که نوزاد شیر می خورد قند خون او بالا می رود و نزدیک به ساعت شیر بعدی قند خون او پایین می آید.

نوزاد تازه به دنیا آمده باید هر دو ساعت در صورت شیردهی مادر و هر چهار ساعت در حالت استفاده از شیر خشک، تغذیه شود، حتی اگر کودک به خواب عمیق فرو رفته باید او را بیدار کرد و به او شیر داد، در غیر این صورت قند خون او افت کرده و ممکن است در خواب به کما برود.

مشخصات نوزاد سالم

امیدواریم تا اینجای مقاله که سایت نی نی وب برای شما آماده کرده است مفید واقع شده باشد . ادامه ی مطلب را از دست ندهید .

دفع در نوزاد سالم

عمل دفع در نوزادان بسیار مهم است، در چند روز پس از تولد، عمل دفع باید چهار تا پنج بار در روز باشد تا بدن بتواند سلول های جنینی را دفع کند، هر چه تغذیه و سپس دفع بیشتر باشد امکان ابتلا به زردی کاهش می یابد. رنگ مدفوع در نوزاد تازه به دنیا آمده سیاه متمایل به سبز و یا قیری رنگ است.

 با توجه به کمبود شیرمادر در روزهای اول، خیلی ها به نوزاد شیر خشت و یا ترنجبین می دهند،(در حد چند قطره) این دو گیاه را که از عطاری ها می توان تهیه کرد به عنوان داروی مسهل به نوزاد می دهند تا هم دفعش سریعتر انجام شود و هم طعم شیرین طبیعی آن جایگزین شیر مادر شود.

پس از گذشت این دوران دفع طبیعی در نوزادان از پنج بار در روز تا روزی پنج بار طبیعی ست. مدفوع باید روان با رنگ زرد روشن، قهوه ای باشد، اگر مدفوع فرزنداتان خشک، گلوله گلوله و پشکل مانند باشد نشانه ی یبوست در نوزادتان است و باید به پزشک مراجعه کرد.

شایان ذکر است که پس از مصرف قطره آهن، رنگ مدفوع تیره می شود، والدین باید به مدفوع فرزندشان توجه کنند که اگر خون در آن دیدند برای برسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

خواب در یک نوزاد سالم چقدر است؟

یکی از مهمترین ملاک های نوزاد سالم خواب کافی است، نوزاد تازه به دنیا آمده از ۲۴ ساعت حدود ۲۰ تا ۲۲ ساعت در خواب است، سپس به مرور خواب او کم می شود.مثلا در یک ماهگی ۱۲ تا ۱۶ ساعت در خوابند.

البته در چهل روز اول، ممکن است کودک شب و روز خود را گم کند و مثلا روزها بخوابد و شب ها با جیغ و گریه، آرامش را از شما برباید، این به دلیل کامل نشدن مغز کودک و سیستم اعصاب اوست، نگران نباشید، این امر طبیعی است و به مرور خواب کودکتان مانند انسان های عادی می شود.

نکته ی مهم در خواب این است که از حدود چهل روزگی به بعد، خواب بدون انقطاع باشد. مثلا اینگونه نباشد که پانزده دقیقه بخوابد بعد بیدار شود، دوباره برای ده دقیقه به خواب برود و دوباره بیدار شود. این نوع خواب منقطع از نشانه های ریفلاکس در نوزادان است و باید تحت نظر پزشک مداوا شود.

مطلب مفید : تقویت ذهن نوزاد

آرام شدن کودک

از دیگر ملاک های فرزند سالم این است که با صدای مادر و پدر، در آغوش گرفتن، لالایی، راه بردنش، احساس گرمای بدن مادر و پدر، تاب خوردن در تختش و شنیدن صدای هود، جارو برقی، سه شوار ( صداهایی مانند صداهایی که نه ماه در شکم مادر شنیده است) آرام می شود.

اگر می بینید که کودکتان با ترفندهای بالا آرام نمی شود، حتما با پزشک مشورت کنید.

کوچک شدن لباس نوزاد سالم

از ملاک های کودک سالم که قند در دل پدر و مادرش آب می کند، کوچک شدن لباس هایش است به خصوص در هفته های اول که این رشد روزانه است. مثلا لباسی که در هفته ی اول تولدش اندازه اش بود، در هفته ی دوم کوچکش می شود و در هفته ی سوم، تنگ و در هفته ی چهارم اصلا تنش نمی رود.

نوزاد سالم کودکی است که وزن می گیرد، قد می کشد آنهم به صورت کاملا محسوس.

هشیاری نوزاد سالم چگونه است؟

در همان ماه اول تولد، به مرور که خواب نوزاد کم می شود، در همان ساعات بیداری اندکش، والدین متوجه هشیاری نوزاد می شوند.

مثلا نوزاد به یک تابلو نگاه می کند، البته هنوز چشم و بینایی نوزاد تکمیل نشده و نوزاد به صورت محو، رنگ ها و اشیا را می بیند، البته همان ها هم  قابل توجه برای یک نوزاد سالم است.

شنیدن صداها، سربرگرداندن به سمت صدا از همان ماه اول پس از تولد کاملا مشهود است.البته برای تشخیص صداها از هم به چند هفته وقت نیاز دارد.

منحنی رشد نوزادان سالم

هم زمان با تولد نوزاد ، یک برگه که شامل اطلاعات واکسن و جدول رشد نوزاد است، از طرف مرکز درمانی به پدر و مادر داده می شود، تزریق مرتب و به موقع  واکسن ها، انجام توصیه های مسئول بهداشت و مراقبت های پس از تزریق واکسن و همچنین، کنترل رشد کودک از روی منحنی رشد هم می تواند یکی دیگر از ملاک های سلامت نوزادان باشد.

منحنی رشد شامل قد و وزن با در نظر گرفتن سن کودک است، پس اگر کودکتان روی منحنی است، خیالتان از بابت داشتن نوزاد سالم راحت باشد و اگر زیر خط رشد و بالای آن است، با انجام توصیه های پزشک و شاید استفاده از مکمل ها کودک به حد متناسب رشد برسد.

توجه داشته باشید نوزاد سالم محصول یک مادر و پدر سالم است، پس در حین مراقبت از نوزاد، خودتان را از یاد نبرید و به سلامت جسم و روح و روانتان اهمیت دهید.

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *