حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

لبخند نوزادان

لبخند نوزادان

لبخند نوزادان

لبخند زدن نشانه ی سلامت روح و روان هر انسانیست، درد را کاهش می دهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، استرس ها را کم می کند و برای نوزادان هم نشانه ی سلامت شان است.

همه ی مادران و پدران دوست دارند که لبخند و شادی فرزندانشان را ببینند، به خصوص هنگامی که با آنها صحبت می کنند، دوست دارند واکنش نوزاد را در صورتش ببینند، آنها حرف بزنند، او را قلقلک دهند و نوزاد بلند بلند بخندد.

اولین لبخند

اگر خیلی خوش شانس باشید، شاید بتوانید لبخند فرزندتان را در حین انجام سونوگرفی ببینید، خیلی ها بر این باورند که اولین لبخند هر انسانی در دوران جنینی است که البته به صورت ناخودآگاه انجام می شود. در واقع لبخند در دروان جنینی همان حرکت لب ها و گونه است که به لبخند زدن شباهت دارد.

بعد از این که نوزاد به دنیا آمد، در همان ماه اول تولد تا ماه دوم می تواند لبخند بزند، سپس تا سه و یا چهار ماهگی این لبخند به خنده با صدای بلند تبدیل می شود.

لبخند نوزاد تازه به دنیا آمده ابتدا در خواب است، که به صورت ناخوداگاه می باشد و شاید فقط یک گوشه از لبش تکان بخورد زیرا ماهیچه ها هنوز آنقدر قوی نشده اند که بتواند لبخند بزند، بعد که کمی بزرگ شد و سیستم بینایی و شنوایی اش شکل گرفت، به صورت ارادی و در واکنش به توجه پدر و مادر و یا برای جلب توجه نوزاد می خندد.

خنده نشانه ی چیست؟

شاید اولین نتیجه ای که می توان از خنده ی نوزاد گرفت، سلامت و رشد مغز اوست، سپس رشد بینایی و بعد رشد شنوایی. چشم می بیند، گوش می شنود، مغز فرمان می دهد و صورت می خندد. خندیدن نوزاد یعنی داشتن یک کودک سالم که به تحریکات محیطی، واکنش نشان می دهد.

چه کنیم نوزادمان بخندد؟

اولین کار برآوردن نیازهای اولیه ی اوست، کودکی که گرسنه باشد و یا خوب نخوابیده باشد و یا به علت دیر عوض شدن، پاهایش سوخته، نمی تواند آنقدر خوش اخلاق باشد که بخندد!

اولین وظیفه ی مادر و پدر برای یک نوزاد تازه به دنیا آمده که آنقدر ضعیف است که حتی یک پشه را هم نمی تواند از خود دور کند، سیر کردن شکم، گرفتن باد گلو، خواباندن، تعویض به موقع لباس و پوشک و استحمام اوست، در قدم های بعدی باید به فکر کارهای جانبی برای نوزادان بود.

بعد از این که نیاز های اولیه اش به تغذیه و خواب و نظافت برطرف شد، بهترین راهی که می توان برای رشد یک کودک انجام داد، صحبت کردن با اوست. کودکان عاشق این هستند که مرکز توجه باشند و کسی به طور مستقیم با آنان حرف بزند.

نوزاد در ماه اول تولد به دلیل تکامل نیافتن بینایی، حداکثر تا سی سانتیمتری خود را می بیند، پس صورتتان را نزدیک صورت نوزاد بیاورید و با لبخند با او صحبت کنید، قربان صدقه اش بروید، بگویید که دوستش دارید و چقدر منتظر آمدنش به این دنیا بودید و برای او چه برنامه هایی دارید.

عروسک هایش را جلوی چشمانش بیاورید و تکانشان بدهید و صدای عروسک در بیاورید. خرس های پشمالو و نرم رنگارنگ، اشکال مختلف حیوانات، به خصوص آنهایی که صدای بوق مانند دارند و یا خش خش می کنند و رنگ های تندی هم دارند، می تواند توجه او را جلب کند.

خودتان بخندید و به او هم بگویید بخندد، از او عکس بگیرید و عکسش را نشانش دهید.

قلقلک دادن کودک هم می تواند یک راه خوب برای تحریک کردن کودک به خنده باشد، پوست کودکان بسیار نرم و حساس است و با کوچکترین تحریکی می تواند واکنش نوزاد را برانگیزاند، البته نباید آنقدر در قلقلک دادن افراط کنید که اصطلاحا گوشت نوزاد آب شود، یک قلقلک چند ثانیه ای می تواند او را به خنده وا دارد.

آب و حمام می تواند هر انسانی را در هر سنی سرحال آورد، کودکان عاشق آب بازی هستند، نوزادتان را به حمام ببرید و کمی با او بازی کنید، سرحال شدن می تواند به خندیدن او کمک کند.

بازی دالی موشه، یکی از بهترین بازی هایی است که کودک را به هیجان می آورد و حتی از شدت هیجان، اصوات او بیشتر تقویت می شود و حتی علاوه بر لبخند می تواند جیغ بکشد.

هر چه بیشتر با او صحبت کنید و بیشتر برایش وقت بگذارید رشد مغزش سریعتر خواهد بود و حتی زودتر هم به حرف می افتد.

یادتان باشد یک نوزاد، خندیدن و خوش اخلاقی را از مادر و پدرش و بعد از اطرافیانش می اموزد، مادری که خنده بر لبانش نمی آید و پدری که با اخم به زندگی ادامه می دهد، نمی توانند توقع داشتن نوزادی خندان را داشته باشند.

اگر نخندد…

حداکثر زمانی که می توان برای خنده ی ارادی کودک صبر کرد، پایان سه ماهگی اوست.

کودک هر چقدر هم که تنبل باشد، حداقل روزی چند بار باید به اطرافیانش لبخند بزند، مگر این که مشکلی داشته باشد.

اگر تا پایان این مدت هیچ لبخند ارادی از او ندیدید و نوزادتان به تحریکات شما هیچ پاسخی نداد، به پزشک اطفال مراجعه کنید.

زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.