حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

علت گریه نوزاد چیست

علت گریه نوزاد

نوزاد به چه دلایلی گریه می کند؟

نوزاد تازه به دنیا آمده، انگار جان مادر و پدر است که درون گهواره در حال تکان خوردن است، دوست ندارند پشه از کنارش رد شود و با کوچکترین صدایی چنان از جا می پرند و نگران می شوند که انگار تمام این مردم کوچه بازار را مادر نزاییده!

با گریه ی نوزاد، مضطرب نشوید، دست و پایتان را گم نکنید، گریه برای نوزادان بسیار طبیعیست، گریه ی نوزاد حرف زدن اوست. با صدای گریه ی او متوجه می شوید که چه می خواهد. آیا گرسنه است؟ جایش را خیس کرده؟ بغل می خواهد؟ ترسیده است؟ و یا دلش درد می کند؟ در هر صورت گریه، نشانه ی وجود یک مشکل در نوزاد می باشد، پس با خونسردی، مشکل را برطرف کنید.

گریه نوزاد تازه به دنیا آمده

گریه ی این نوزادان احتمالا به دلیل دلتنگی برای صدای قلب مادر و آغوش اوست و یا احتمالا ترس از دنیایی که تازه بدان پا نهاده .

 نوزاد تازه به دنیا آمده را باید هر دو ساعت در صورت تغذیه با شیر مادر و هر چهار ساعت در صورت تغذیه با شیر خشک، غذا داد. معمولا بعد از غذا هم معده ی نوزاد کار می کند و باید سریعا پوشک او را تعویض کرد. پس نوزاد گرسنه نیست، پوشکش هم تمیز است و در ثانی در این سن زود به خواب می رود و احتیاجی به لالایی و قصه ندارد، اگر خوب آروغ او را بگیرید هم هنوز برای دل درد زود است، پس تنها دلیل احتمالا نیاز به مادر است.

نوزاد در اوایل زندگیش معمولا زیاد گریه نمی کند، اگر نوزاد در این سن گریه کرد، اول پوشکش را چک کنید، بعد از سیر شدنش مطمئن شوید، سپس ساعت خواب او را چک کنید و بعد با آرامش او را بغل کنید و راه ببرید و با او حرف بزنید، صدای مادر و پدر می تواند آرامش بخش گریه ی نوزاد باشد.

گریه نوزاد دو ماهه

از حدود چهل روزگی کولیک نوزادان با بیشترین بروز همراه می شود، تا قبل از آن ممکن است که کولیک شروع شده باشد اما با درد خفیف تری رو به روست.

علت گریه های شبانه، بدون دلیل، بی وقفه می تواند کولیک و یا درد در قسمت دل نوزاد باشد.

ریفلاکس نوزادان هم امروزه با بیشترین شیوع در میان نوزادان به دنیا آمده، در همین زمان است، اسید معده بالا می زند، مری را می سوزاند، وارد دهان نوزاد می شود (مانند ترش کردن)و حتی می تواند نوزاد را از خواب بیدار کند و به گریه وادارد.

مقاله مرتبط : تقویت ذهن نوزاد

توجه

یکی از راه هایی که می توانید از بروز دل درد جلوگیری کنید، هم در کولیک و هم در ریفلاکس و هم در دل دردهای معمولی، صحیح شیر دادن و گرفتن آروغ اوست.

روش صحیح شیر دادن این است که نوزاد را به گونه ای بغل کنید که دلش به دل شما بچسبد، سرش روی بازوی شما و بالاتر از سینه و شکمش باشد، صدای ملچ ملوچ و یا صدای میک زدن از او بیرون نیاید، اگر صدای شیر خوردن او را می شنوید، یعنی هوا درون دلش می رود و قرار است که این هوایی که با شیر به درون معده ی او می رود، دل درد به همراه بیاورد، پس به محض شنیدن صدای شیر خوردن، موقعیت او را عوض کنید به طوری که هیچ صدایی نشنوید.

دوم این که به زور به کودک شیر ندهید که آغازی است برای دل درد، او هر چقدر که معده اش جا دارد، شیر می خورد و اگر رویش را از سینه ی مادر و یا شیشه ی شیر برمی گرداند، به منزله ی میل نداشتن و سیر شدن اوست.

بعد از شیر دادن، باید آروغ او را بگیرید، بدین صورت که او را بغل کنید، با دستتان، پشت او را بمالید، از پایین به بالا، ستون فقرات او را آرام ماساژ دهید و یا آرام ضربه بزنید، معده ی او می تواند روی شانه ی شما باشد که اندک فشاری هم به معده آورد.

سعی کنید در حین گرفتن آروغش او را راه ببرید، راه رفتن باعث می شود حباب های ریز هوا سریعتر از معده اش خارج شود.

تا حداقل یک یا دو آروغ از دهان او بیرون نیاید، بی خیال نشوید، و پروسه ی آروغ گرفتن را ادامه دهید.

راهی برای قطع شدن گریه نوزاد

صدای هود گاز، صدای جارو برقی، صدای سه شوار، اینها صداهایی است شبیه به صدایی که نوزاد در شکم مادر می شنود، اگر نوزادتان شکمش سیر و جایش خشک باشد و فقط ترسیده باشد و یا دلش درد می کند، می توانید از این صداها برای قطع کردن گریه او استفاده کنید.

با تعجب می بینید که گریه ی او قطع می شود و پس از این که آرامش پیدا کرد به خواب می رود.

مقاله مرتبط : مشخصات نوزاد سالم

اگر گریه ی او شدید است و با این چیزها آرام نشد، یک سفر کوتاه با ماشین می تواند او را آرام کند.

سوار ماشین شوید و چند دقیقه ای در خیابان ها حرکت کنید تا نوزادتان آرام شود.

اضطراب جدایی از مادر علت گریه

یکی از علل گریه در نوزادان، گریه بر اثر اضطراب جدایی از مادر است، این نوع گریه از حدود شش ماهگی آغاز می شود، تا قبل از ان نوزاد بغل همه می رود، اما از حدود شش ماهگی دوست دارد در آغوش پدر و مادرش و یا نزدیکانی باشد که هر روز آن ها را می بیند و به هیچ عنوان دوست ندارد بغل افراد غریبه برود.

بهترین راه برای جلوگیری از این نوع گریه این است که به زور نوزادتان را در آغوش هیچکش نگذارید، ساعات بیشتری را در کنار او سپری کنید، اگر می توانید شب ها در کنار نوزادتان بخوابید، بازی دالی موشه برای درمان این نوع اضطراب توصیه می شود.

با این بازی به کودکتان می فهمانید اگر هم چند ساعتی از او دور باشید، به زودی برمی گردید.

عوامل دیگر گریه نوزاد

از عوامل دیگری که نوزاد را به گریه می اندازد، لباس ناراحت و یا سرما و گرمای محیط است.

همیشه از لباس های نخی و راحت، بدون بندیلک و چیزهای اضافه مانند پولک و منجوق برای نوزادتان استفاده کنید، شاید فرو رفتن یک منجوق در بدن نوزادتان دلیل ناراحتی و گریه اش باشد.

خیلی ها چنان در گرمای تابستان، نوزاد را لای پتو می پیچند که انگار  سر سیاه زمستان است و برون آمده است.

دمای بدن نوزاد کمی از والدینش پایینتر است، پس اگر در زمستان شما دو تا لباس می پوشید، او سه تا لباس باید بپوشد و یا اگر در تابستان شب ها با یک ملحفه می خوابید او یک پتوی سبک برایش کافیست.

بیش از حد او را لای پتو و ملحفه نپیچید و بگذارید آزاد باشد.

بیماری علت گریه نوزاد

نوزاد تازه به دنیا آمده که زبان صحبت ندارد که کجایم درد می کند، پس گریه می کند، یکی از علت های گریه هم ممکن است وجود درد و یا بیماری در کودک باشد، اگر می بیند که زمان و مدت گریه ها زیاد است و به هیچ وجه آرام نمی شود، احتمالا بیمار است، به غیر از گریه، اگر می بینید نوزادتان پوشکش خشک است، غذا نمی خورد، بی تابی می کند پس دیگر حتما بیمار است و باید با پزشک مشورت کرد.

در هر صورت نسبت به گریه ی نوزاد بی تفاوت نباشید، حتما ابتدا نیازهای اولیه ی او را چک کنید و از راحتی او مطمئن شوید و سپس او را آرام کنید.

نویسنده : سرکارخانم زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *