حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

علت زردی در نوزادان و راهکار هایی برای پیشگیری از زردی

علت زردی نوزادان

زردی یا صفرا چیست؟

هنگامی که خون وی حاوی مقدار زیادی یاقوت کبود زرد (بیلی روبین) باشد ، زرد صفرا یا زردی کودک روی کودک ظاهر می شود و به نظر می رسد زرد. بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که در طی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز قدیمی تولید می شود. نوزادان معمولاً به دلیل داشتن سلولهای قرمز خون حاوی اکسیژن ، میزان بالایی از این ماده دارند و کبد جوان آنها قادر به تکمیل فرآیندهای متابولیسم بیلی روبین قرمز صفراوی خون نیستند. با افزایش یاقوت کبود زرد بیلی روبین از حد طبیعی ، رنگ زرد یا زردی از سر تا گردن گسترش می یابد ، سپس به قفسه سینه می رسد تا در موارد شدید به انگشتان پا برسد.

زردی بیش از نیمی از کل کودکان سالم در هفته اول زندگی خود را مبتلا می کند. در نوزادان نارس یا زودرس بسیار متداول است ، یعنی تولد زودرس. پوست سالم کودک می تواند در چند روز اول زندگی وی زرد شود. و اگر فرزند شما از این زردی جزئی برخوردار است ، نگران نباشید ، بلکه به ماما یا پزشک معالجه که نظارت بر تولد شما را انجام داده است ، بگویید ، به خصوص اگر پاها یا شکم به نظر زرد است. اگر کودک شما پس از اتمام دوران بارداری خود به دنیا آمد ، در مدت یک هفته به نظر می رسد مانند یک فرشته پوست صورتی. اما ممکن است طولانی شود که پوست وی اگر زودرس به دنیا بیاید ، گل سرخ شود.

زردی نوزادی (یا زردی نوزاد) یک پدیده شایع است ، که اغلب بدون عوارض از بین می رود. نیمی از نوزادان در در ابتدای تولد و بیشتر نوزادان نارس در هفته اول زندگی دچار زردی می شوند. اوج زردی در نوزادان بین روزهای سوم و پنجم زندگی به وجود می آید. در نوزادان نارس ن امر بیشتر مشاهده می شود. هرچه سن تولد زودرس کمتر باشد ، زردی بیشتر طول می کشد. در نوزادان ، در صورت عدم وجود مشکل دیگری که باعث شکل گیری آن می شود ، زردی یک فیزیولوژی (یک ماده طبیعی) محسوب می شود.

نوزادان تازه متولد شده پس از تولد ، زردی بیشتری ایجاد می کنند. این پدیده توضیحات مختلفی دارد. شیر مادر در روزهای اول به مقدار زیادی در پستان تولید نمی شود ، بنابراین روده فعال تر و ترشح بیلی روبین کم است. در شیر مادر نیز موادی وجود دارد که روند اتصال بیلی روبین در کبد را کند می کند ، و همچنین مواد موجود در روده که باعث شکسته شدن بیلی روبین محدود (مستقیم) می شوند و آن را به بیلی روبین غیرمستقیم تبدیل می کنند که دوباره به جریان خون جذب می شود. تغذیه مکرر باعث افزایش میزان شیر مادر می شود و بنابراین مقادیر بیلی روبین در طول شیردهی نیز کاهش می یابد.

علت فعال شدن مکانیسم های بدن که باعث افزایش مقادیر بیلی روبین غیرمستقیم در هنگام زایمان می شود ، نامشخص است. فرضیه در حال حاضر شناخته شده این است که بدن به بیلی روبین به عنوان یک آنتی اکسیدان احتیاج دارد زیرا سطح سایر آنتی اکسیدان ها در این دوره کم است. سطح بیلی روبین را می توان با معاینه پوست بدون نفوذ به بدن و با بررسی خون اندازه گیری کرد.

سیسمونی نوزاد

 زردی نوزاد در شرایطی مانند کبودی در نتیجه زایمان ، کم کاری تیروئید ، غلظت بیش از حد خون (پلی سیتمی) و دیابت حاملگی شدیدتر می شود.

علل و عوامل خطر زردی در نوزادان

ماده ای که باعث زردی می شود بیلی روبین است که منبع اصلی آن تجزیه گلبول های قرمز است. این تجزیه منجر به تولید بیلی روبین نامحلول در آب می شود بنابراین بخشی از آن به آلبومین موجود در خون متصل می شود و بخشی از آن به بافت های مختلف نشت می کند.

برای اینکه بدن بیلی روبین را ترشح کند ، وارد کبد می شود و در آنجا به اسید گلوکورونیک متصل می شود ، محلول می شود و از طریق صفرا به داخل روده دفع می شود و سپس با مدفوع دفع می شود. بیلی روبین محدود و محلول در آب بیلی روبین مستقیم نامیده می شود ، در حالی که بیلی روبین که مستقیماً به کبد چسبیده نبوده است. زردی نوزاد تازه به دلیل تخریب بیش از حد گلبول های قرمز در جنین پس از تولد و تولید گلبول های قرمز بالغ که برای زندگی در خارج از رحم مناسب تر هستند ایجاد می شود.

در نتیجه وجود این عوامل ، بیلی روبین جمع می شود ، عمدتاً غیر مستقیم ، که باعث رنگ زرد نوزاد می شود. در اولین روزهای زندگی ، سیستم کبد بالغ می شود و زردی به تدریج کاهش می یابد.

عوارض زردی در نوزادان

اگر سطح زردی افزایش یابد ، بیلی روبین غیرمستقیم می تواند وارد سیستم عصبی شود و باعث آسیب عصبی (Kernicterus) شود.

نوزادان ممکن است عقب ماندگی ، ناشنوایی ، اختلالات حرکتی و تنش عضلانی ، اختلالات حرکات چشم و ساختمان نادرست دندان را تجربه کنند. این پدیده بسیار نادر است و غالباً در هنگام وجود یرقان پاتولوژیک رخ می دهد.

درمان زردی در نوزادان

درمان زردی در نوزادان شامل موارد زیر است:

میزان تغذیه را افزایش دهید: با افزایش دفعات شیردهی یا اضافه کردن جایگزین های شیر.

نور درمانی: اگر سطح زردی همچنان بالا رود ، با تجزیه و تحلیل بیلی روبین توسط نور می توان کبد را دور زد.

نور آبی در نور سفید ، بیلی روبین را به ماده ای که توسط صفرا و کلیه ها ترشح می شود ، تبدیل می کند. با قطع موقت تغذیه با شیر مادر و از سرگیری مجدد پس از یک یا دو روز می توان سطح بیلی روبین را کاهش داد. این روش توصیه نمی شود مگر اینکه سطح زردی با وجود تغذیه مناسب و علی رغم نور درمانی و همچنین در صورت وجود امکان وجود خون ، همچنان ادامه یابد.

تعویض خون: در صورتی انجام می شود که سطح بیلی روبین ممکن است باعث آسیب به نوزاد شود. خون توسط رگ ناف یا از طریق شریان و ورید در اندام ها جایگزین می شود.

داروها: برخی داروها وجود دارد که به کاهش سطح بیلی روبین کمک می کند. همولیز (مهار کننده های همی اکسیژناز) کاهش می یابد ، فعال شدن فرآیند اتصال بیلی روبین در کبد (توسط فنوباربیتال) و به تأخیر انداختن بازگشت آن از روده به خون (از طریق آگار). درمان با این داروها رایج نیست زیرا زردی مضر نیست و به دلیل عوارض جانبی ناشی از درمان آن است.

ست لباس راحتی پسرانه

در بیشتر موارد ، زردی نوزادان در طی چند روز از بین می رود ، بدون اینکه آسیب ببیند. اگر سطح بیلی روبین بیش از حد انتظار برای نسل باقی بماند ، موارد بیماری زمینه ای باید از این امر مستثنا شوند. تجزیه و تحلیل بر اساس میزان بیلی روبین ، اجزای آن و نتایج بالینی و آزمایشگاهی انجام می شود که می تواند علت طولانی شدن زردی را نشان دهد.

 در بیشتر موارد زردی در نوزادان ، نیازی به درمان نیست.

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *