حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

سلامت روان در دوران بارداری

یک ضرب المثل قدیمی می گوید، یک نفر باید شادترین انسان روی کره ی زمین باشد، آنهم مادر باردار است.

انسان سالم، انسانی نیست که بیمار نباشد، انسانیست که دارای سلامت جسم، ذهن و روان باشد.

بارداری با تغییرات هورمونی بسیاری برای یک خانم رو به روست، از این رو ممکن است با کوچکترین کلامی و یا نگاهی، حتی از طرف نزدیک ترین افراد، اشک از چشمان مادر باردار جاری شود، روحیاتش کاملا به هم بریزد و یا حتی خطر جانی مادر و جنین را تهدید کند، از این رو اطرافیان و حتی خود زن باردار باید متوجه شرایط باشد.

زن باردار زودرنج، پر توقع، پر از استرس و هیجان است و نیاز به توجه و محبت زیادی از طرف اطرافیان دارد.

از طرفی به علت چاقی ناشی از بارداری و تغییرات هورمونی، هیکلش به هم ریخته است و ممکن است صورتش پر از جوش شده باشد و باد کرده باشد و شاید زیبایی همیشگی خود را نداشته باشد، این است که کوچکترین کم توجهی از جانب همسر، می تواند او را آزار دهد.

اگر مادر باردار عصبانی شود…

عصبانیت و هیجانات منفی، باعث ترشح هورمون آدرنالین می شود، این هورمون که در مواقع پر استرس ترشح می شود، باعث افزایش تپش قلب می شود، تنفس را تسریع می بخشد، فشار خون بالا می رود، قند خون افزایش پیدا می کند، در نتیجه خون به اندام ها می رود و خون کمتری به رحم و جنین می رسد و ممکن است در وضعیت جنین اختلال رخ دهد.

البته پر واضح است که با عصبانیت گاه به گاه مادر باردار، اثری روی جنین نخواهیم دید، اما اگر مادر باردار در وضعیت پر استرسی قرار گیرد و عصبانیت و هیجانات منفی در او دایمی شود، مسلما جنین نیز از آن بی بهره نخواهد ماند.

تحقیقات نشان می دهد بیش فعالی یا کم توجهی، اختلالات روانی، بیماری های جسمی مانند بیماری های قلبی و عروقی، مربوط به افرادیست که مادر آنها در دوران بارداری به صورت طولانی در معرض فشارهای روانی و استرس بوده اند.

در همان نوزادی هم فرزند مادران عصبی، بسیار حساس خواهند بود و صدای گریه شان در نیمه شب، تلافی عصبانیت های مادر را خواهد کرد.

برای سلامت روح و روان در دروان بارداری

  1. از صدای بلند بپرهیزیم، چه کنسرت موسیقی و چه مجلس روضه، حتی در خانه ی خودتان هم تلوزیون و ضبط را با صدای ملایم گوش دهید.
  • دغدغه های گذشته را کنار بگذاریم، آنها اگر حل شدنی بودند، در طول زندگیتان حل می شدند، حال که حل نشده اند، فقط استرس تان را افزایش می دهند، پس برای سلامت خود و نوزادتان، فراموش کنید که مادر همسرتان در روز عروسی به شما چه گفت و  یا برادرتان در روز خواستگاری چه کرد…
  • به مراسم ختم و بهشت زهرا نروید، فضا به شدت مسموم است و می تواند تاثیر بدی روی شما بگذارد.
  • به اتفاقاتی که ممکن است هرگز رخ ندهد توجه نکنید، این که ممکن است همسرتان تصادف کند، فرزندتان ناقص باشد، اشتباه پزشکی رخ دهد، در حین زایمان زلزله بشود، و شرایط غیر قابل پیش بینی، همه ی این احتمالات فقط در حد حرف هستند، و تفکر درباره ی آنها، فقط استرس تان را زیاد می کند، از شما که کاری برنمی آید، اگر قرار به اتفاقی باشد، نگرانی شما که آن را برطرف نمی کند، به خدا توکل کنید و ذهنتان را مدیریت کنید و نگذارید به سمت تفکر در اتفاقات بد برود.
  • تا جایی که می توانید ارتباطتان با خدا را افزایش دهید، قرآن بخوانید، به سراغ دعاهای مفاتیح بروید، ذکر بگویید که طبق گفته ی همه ی ادیان، ارتباط با خدا ارامش بخش است.
  • از ورزش غافل نشوید، درست است که باردارید و همه ی ورزش ها برای شما مفید نیست و برخی حرکات ممکن است اصلا خطر آفرین باشد، اما روزی نیم ساعت پیاده روی در همان کوچه خیابان های محل زندگیتان می تواند برای سلامت روحتان مفید باشد، اگر می توانید به کلاس های ورزشی مخصوص مادران باردار بروید، در اینترنت جستجو کنید حتما چند مورد پیدا خواهید کرد.
  • مادر باردار باید گل ببیند، طبیعت، برگ و درخت و صدای آب بشنود تا آرامش پیدا کند. با اجازه ی پزشکتان به سفر بروید، اگر نه، پارک را که از شما نگرفته اند، همه ی پارک ها هم یک آب نما و درختی دارند.
  • کتاب بخوانید، به خصوص درباره ی دوران بارداری و نگهداری از کودک، کتاب های روانشناسی که کمک می کند به شناخت بیشتر خودتان و اطرافیانتان، هر چه بیشتر خودتان را بشناسید و با حالات و روحیات یک زن باردار بیشتر آشنا شوید، کمتر آسیب می خورید.
  • اخبار گوش ندهید، فیلم های وحشتناک و هیجانی نبینید، فیلم مورد نظرتان را اول در اینترنت جستجو  کنید و از نظرات کاربران اطلاع پیدا کنید، بعد آن را ببینید، عکس ها و فیلم های موبایلتان را فعلا ببندید و هر عکسی را نبینید، خیالتان راحت، انواع جرم و جنایت در جهان چنان جاریست که اگر مدتی از آنها دور باشید، از دنیا عقب نمی مانید.
  1. با اطرافیانتان صحبت کنید، به آنها بگویید که من الان باردارم و روحیه ام حساس است، اخبار بد را به من نگویید، از آنها درخواست کنید که ملاحظه تان را داشته باشند و با شما ملایم تر رفتار کنند.

آرامش در دوران بارداری

فرقی نمی کند با برنامه ی قبلی بچه دار شده اید و یا خدا سوپرایزتان کرده است! در هر دو صورت شما مادر می شوید.

فرزنددار شدن آنقدر ابعاد مثبتی دارد و به حدی دنیایتان را تغییر می دهد و به شما رشد می دهد که قابل مقایسه با دوران قبل از مادری نیست.

کمی به مزایای مادر شدن فکر کنید، آنها بنویسید و با مادران اطرافتان هم صحبت کنید.

از آنجا که هیچ چیز در این دنیا کامل نیست، در کنار مزایا، نقایص هم هست، آنها را بپذیرید، مثلا شاید کمی صورت و هیکل زیبایتان دستخوش تغییر گردد، خوابتان دچار مشکل شود، برای مدتی شاید نتوانید صخره نوری کنید و به کارهایتان مانند قبل برسید، اینها را بپذیرید. پذیرش شرایط موجود، اولین قدم در راه داشتن آرامش است.

آگاهی درباره ی مزایا و محدودیت های مادری، می تواند مانند داروی ضد افسردگی عمل کند، این که بدانید شرایط موجود گذاراست، شکم بزرگ فقط برای مدتی مهمان شماست و کودکتان مانند چشم برهم زدنی بزرگ می شود و مستقل می شود، آگاهی می تواند کاری کند که علاوه بر این که بتوانید خیلی چیزها را تحمل کنید، از این دوران لذت هم ببرید.

گفتگوهای ذهنی یک مادر باردار

آیا فرزندم سالم به دنیا می آید؟

 آیا من مادر خوبی می شوم؟

 نکند مانند مادر فلانی…

در این دنیای پر از بی رحمی و جنگ، فرزند من…

آیا بعد از بارداری هیکل من…

نکند کارم را …

اگر فرزندم فلان چیز را بخواهد …

اگر فلان دختری که مناسب نیست را بخواهد…

از این سوالات و گفتگوها در ذهن تمام مادران دنیا وجود دارد و این به خاطر کم تجربگی و تغییرات هورمونی و البته شرایط زندگیست.

همین است که خیلی از کارشناسان بر این باورند که ابتدا شرایط زندگیتان را ثابت کنید بعد اقدام به فرزنددار شدن نمایید.

صحبت با مادران موفق و آرام می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند، اما اگر دغدغه هایتان زیاد است و شما را اذیت می کند، می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که گل بی عیب خداست و هیچکس معصوم نیست، مطمئن باشید تمام مادران دنیا، همه ی سعی و تلاششان را برای خوشبختی و شادی فرزندانشان انجام می دهند، اما نتیجه که دست ما نیست، پس بگذارید آینده بیاید شاید چنان خوب باشد که به غصه ها و دغدغه های امروزتان بخندید.

این را بدانید که تولد هر نوزاد، یک نشانه از طرف خداست، این که هنوز خدا از بشر ناامید نشده و جواهر های معصوم و بی گناهی را به آنها هدیه می دهد، پس از هدیه های آسمانیتان لذت ببرید و قدر این دوران گذرا را بدانید.

زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *