حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تغذیه با شیر مادر

همانطور که همه می دانند، شیر مادر بهترین و سالم ترین غذای کودک است. خدای بزرگی که انسانی را از هیچ آفرید، روزی او را هم به بهترین نحو در بدن مهربانترین فرد نسبت به فرزند، قرار داد.

پزشکان کاملترین غذای نوزادان را تا شش ماهگی، شیر مادر می دانند.

راه کارهای شیر دادن

شیر دادن شاید در ظاهر کار آسانی باشد، اما اینگونه نیست، به خصوص اوایل که شیر مادر هنوز ترشح نشده و بخیه ها دردناک است و بچه زردی دارد، ممکن است به طاقت فرساترین کار دنیا تبدیل شود. برای راحت شدن کارتان، مراحل زیر را انجام دهید.

آمادگی روحی مادر

اولین قدم برای شیر دادن به نوزاد، داشتن انگیزه و اشتیاق مادر به این امر است.

مادرانی که افسردگی دارند، و یا بر اثر زایمان و خون ریزی، حال عمومی بدنشان مساعد نیست و یا خاطره ی تلخی از شیر دادن دارند، نمی توانند در این مسئله موفق باشند.

مادران باید بدانند شیر دادن به نوزاد چه مزایایی برای خودشان و برای نوزادشان دارد، مثلا بیشترین رابطه ی عاطفی بین مادر و نوزاد در زمان شیر دادن شکل می گیرد و یا میزان ابتلا به سرطان های سینه و تخمدان در مادرانی که شیر می دهند به مراتب کمتر است از زنانی که شیر نداده اند، برگشت پذیری به وزن اولیه، خون ریزی کمتر، افسردگی کمتر هم مزایای دیگر شیر دادن برای مادران است.

اما مزایای شیر مادر برای نوزادان، شیر مادر اولین واکسن در برابر بیماری ها برای نوزاد است، میزان عفونت ها ۶ برابر کمتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می شوند، زردی آنها زودتر بهبود می یابد، میزان ابتلا به چاقی کاهش می یابد و هزارها دلیل دیگر

شیر داشتن مادر

مسئله ی دوم این است که اصلا مادر جوان شیر دارد یا ندارد؟ با توجه به استرس ها، پارازیت ها و سبک و نوع تغذیه امروزی که بیشتر خوراکی ها خاصیت گذشته را ندارند و با هورمون و کود های شیمیایی رشد کرده اند، خیلی از مادران اصلا شیر ندارند که بخواهند به فرزندشان دهند و ناچارا به شیر خشک روی می آورند.

اما اگر می خواهید به فرزندتان شیر دهید، باید تلاش کنید، مادرانی که طبیعی زایمان می کنند، شیر زودتر در پستان هایشان تولید می شود و سزارینی ها کمتر، بنابراین توصیه می شود از چند روز قبل از زایمان، قرص شیرافزا و یا قطره ی شیرافزا را که یک محصول گیاهی است، از داروخانه ها تهیه کنید و بخورید تا بدنتان زودتر شیر را تولید کند.

تا شب چهارم، پنجم، ششم و یا هفتم بعد از زایمان (در افراد متغیر است) به آن صورت شیری ندارید، بعد تب می کنید که به تب شیر معروف است، بعد از آن شیر در پستان هایتان جاری می شود.

البته در آن چند شبی که شیری ندارید، همان یکی دو قطره که آغوز نام دارد برای نوزادتان کافیست. این را بدانید که رمز موفقیت شما در مکیدن است. زیر سینه گرفتن نوزاد و مکیدن او باعث ترشح شیر می شود.

حمایت پدر

آقایان باید بدانند تغذیه با شیر مادر هم بسیار ارزانتر از شیر خشک است و هم دنگ و فنگ و سختی و زحمت ( شستن شیشه، آب جوش آوردن و …) ندارد، پس لطفا بیشتر با مادران همراه باشند.

مطالعات نشان می دهد هر چه پدر کودک، حمایت بیشتری از مادر داشته باشد، شیر دادن موفق تری خواهند داشت.

یکی از حمایت ها همراهی پدر است، مثلا هنگام شیردهی، بالش مخصوص را برای مادر بیاورد، اگر نیمه شب است، همراه مادر بیدار شود، برای جلوگیری از خواب آلودگی مادر، یک لیوان شیر و چند عدد خرما برایش بیاورد، باد معده ی کودک را بگیرد و عشق و علاقه ی خود را به مادر و کودک ابراز کند.

جلوگیری از حرف های منفی

اصلا تو شیر نداری…

بچه گرسنه است.

گریه اش مال گرسنگیه

شیرت خوب نیست، بَر نداره

شیرت مسمومه، هر وقت می خوره دلش درد می گیره

اینها نمونه حرف هایی است که ممکن است اطرافیان حتی مادربزرگ ها بر زبان آورند، شاید هیچ قصد و نیتی نداشته باشند واز سر دلسوزی می گویند، ولی در هر حال این حرف ها منفی است و مادر کودک را آزار می دهد.

حواستان باشد آرامش روحی مادر برای شیر دادن مهمترین عامل در یک شیردهی موفق است.

چه چیزهایی شیر را زیاد می کند؟

رازیانه دم کرده، عرق شنبلیله، خرمای خشک، انجیر خشک، غذاهای مقوی مانند روغن های محلی، گوشت گوسفند، کاچی، انواع مغزها و البته آرامش

استفاده از شیر دوش؟

برای خرید سیسمونی که تشریف می برید، خیلی ها به شما شیردوش هم معرفی می کنند، دو نوع از آن در بازار موجود است، شیردوش دستی و برقی

از شیردوش نباید زیاد استفاده کرد، چرا که بافت پستان را ضعیف و خراب می کند.

اگر خواستید آن را تهیه کنید، مدلی که اول ماساژ می دهد و بعد می مکد، مناسب تر است.

برای شیر دادن

برای شیر دادن بهتر است نوزاد را روی بالش و یا بالش های مخصوص شیردهی قرار دهید، چرا که نوزاد کوچک است و شما هم بخیه دارید.

در هنگام شیر دادن سعی کنید موقعیت مادر و فرزند این گونه باشد، شکم بچه مماس به شکم مادر باشد، سر نوزاد روی ساعد مادر و دست مادر روی باسن کودک باشد.

دست دیگر مادر روی سینه اش باشد، چهار انگشت زیر سینه و یک انگشت بالا، کل هاله ی قهوه ای رنگ درون دهان نوزاد باشد، نه فقط نوک پستان.

نکته ی مهم این است که در حین مکیدن نوزاد، هیچگونه صدای ملچ ملوچی از نوزاد به گوش نرسد که این صدا یعنی رفتن هوا به درون معده ی نوزاد و دل درد.

حتما سعی کنیم نوزاد از هر دو سینه تغذیه شود، وگرنه مادر به شدت اذیت می شود.

بعد از شیردهی در حالی که پدرش بادمعده ی او را می گیرد، شما یک قطره از شیرتان را روی نوک سینه تان بمالید تا خشک نشود و ترک نخورد، در مواردی که نوک پستان ترک خورده شود، می توانید از کرم مخصوص شقاق پستان و یا کرم A+D    استفاده کنید.

بعد از پدهای مخصوص شیردهی روی پستانتان بگذارید تا اگر شیر سرازیر شد، لباستان خیس و لک نشود، سپس سوتین خود را ببندید، سعی کنید حتما از لباس های زیر نخی استفاده کنید.

اگر خیلی شیر داشتید…

برخی از مادران شاغلند و یا شیر زیادی دارند، بهترین کار ذخیره ی آن در فریزر است، حتی اگر مطمئنید که از کودکتان جدا نمی شوید، برای روز مبادا شیرتان را ذخیره کنید.

اگر شیرتان خیلی زیاد است، بهتر است قسمت اول آن را دور بریزید و باقی آن را ذخیره کنید، چرا که ترکیبات شیر مادر در طول شیردهی متفاوت است، اول آب است، بعد هیدروکربن، بعد ویتامین ها، سپس مواد معدنی و در پایان چربی

شیر مادر را تا دو روز در یخچال و تا سه ماه در فریزر می توان نگه داشت.

بهتر است تاریخ تولید شیر را روی ظروف مخصوص نگهداری شیر مادر یادداشت کنید تا خدای نکرده شیر خراب شده به نوزاد ندهید.

اگر شیر درون پستان سفت شده باشد

این حالت به نام احتقان پستان معروف است، بهریتن راه کار هم دوش آب گرم و ماساژ پستان از بالا به طرف نوک است، جوری که کانال ها باز شود و شیر سفت شده، بیرون ریخته شود، سپس ۳۰ ثانیه آب سرد.

و یا یک برگ کلم برگی که درون فریزر خنک شده است را می توانیم روی سینه بگذاریم تا التهاب آن را بگیرد.

زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *