حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم؟

غذا دادن به نوزاد

از چند ماهگی به نوزاد غذا بدهیم؟

تصور این که کودکمان روبه روی یک قابلمه پلو نشسته است و دارد با دست مشت مشت پلو در دهانش می گذارد، دل هر پدر و مادری را می برد.

به غذا افتادن نوزاد یک مرحله از رشد اوست و این که کی و چه زمانی نوزاد می تواند غذاخوردن را شروع کند، کاملا بسته به نظر پزشک نوزادتان، آنهم با توجه به منحنی رشد اوست.

اما طبق نظر سازمان بهداشت جهانی، بهترین زمان برای شروع غذای کمکی پایان شش ماهگی نوزاد است، تا آن زمان فقط شیر غذای اوست.

تا پایان شش ماهگی دستگاه گوارش نوزاد هنوز کامل نشده است و نمی تواند خیلی از غذاها را هضم کند، و همینطور نمی تواند سر و گردن خود را محکم نگه دارد و غذا را درست ببلعد.

در گذشته پایان چهار ماهگی را شروعی برای غذای کمکی می دانستند، اما امروزه پزشکان روی شش ماهگی تاکید دارند،هر چه دیرتر غذای کمکی شروع شود، میزان ابتلا به آلرژی و اسهال و بیماری های گوارشی و عفونتی کمتر خواهد بود.

کمبود شیر مادر

غیر قابل انکار است، ضعف مادران امروزی نسبت به مادربزرگ هایشان، خیلی از مادران امروزی توانایی شیر دادن بچه را ندارند و یا شیرشان کم است و یا بچه را سیر نمی کند، به همین علت والدین می خواهند زودتر غذای کمکی را شروع کنند، اما این کار، درست نیست.

می توان بعد از این که هر دو سینه تخلیه شد، از شیر خشک برای سیر شدن بچه استفاده کرد، شیر خشک گزینه ی مناسب تری برای نوزاد است تا غذای کمکی!

خطرات شروع زودهنگام غذا دادن به نوزاد

خطرات بسیاری ممکن است برای نوزادی که زودتر از هنگام غذای کمکی را شروع کرده پیش بیاید.

بیشترین خطر، خطر آلرژی است، آلرژی به انواع خوردنی ها در نوزادان بسیار شایع است و معمولا تا دو سالگی از بین می رود.

خیلی از نوزادانی که ریفلاکس دارند، ممکن است با خوردن مواد آلرژی زا ریفلاکسشان تشدید شود.

تصور نکنید آلرژی نوزاد ممکن است مربوط به خوراکی های نادر و غریب باشد، خیلی ها به سبوس گندم حساسیت دارند، هویج، سیب زمینی، ذرت، لبنیات گاوی، پیاز، خرما و خیلی چیزهای معمولی هم ممکن است برای کودک شما خطر آفرین باشد.

البته با انجام آزمایش خون می توان آلرژی های نوزاد را مشخص کرد و از ان ها دوری کرد، اما عجله نکنید، اجازه دهید دستگاه گوارش نوزادتان تکامل بیشتری پیدا کند، تا آلرژی های کمتری داشته باشد، سپس غذای کمکی را شروع کنید.

برای خرید پوشک بچه برای نوزادتان کلیک کنید

خطر بعدی ابتلا به اسهال و بیماری های عفونی است که با خوردن غذاهای کمکی درصد ابتلا به آن بیشتر می شود. شیر مادر به خودی خود، می تواند جلوی بسیاری از بیماری ها را بگیرد.

خطر دیگر بلع است، خیلی از نوزادان هنوز بلع درستی از غذا ندارند و با خوردن غذایی غیر از شیر ممکن است، بلع ناکامل اذیتشان کند.

کمتر خوردن شیر هم یک خطر دیگر است، شیر کاملترین غذایی است که نوزاد به آن نیاز دارد، ممکن است با خوردن غذای کمکی میلش به شیر کمتر شود و از مواد مفید شیر، بی بهره گردد، حتی ممکن است دیگر سینه ی مادر را نگیرد و یا با دیدن شیشه ی شیرش جیغ بزند!

غذاهای آماده برای نوزاد

نمی دانم کشک بادمجان را خودتان درست می کنید و یا از این بسته های آماده تهیه می کنید، الویه را چطور؟

بدون تعارف، هیچکش دلش برای نوزاد شما نسوخته، غذاهای آماده ای که برای نوزادتان در داروخانه ها پیدا می شود، همان الویه ی مغازه است.

تنبلی نکنید و خودتان دست به کار شوید و برای فرزنداتان غذاهای خانگی و سالم تهیه کنید.

حتی آرد برنج را، برنج را بشویید، بگذارید خشک شود و سپس آن را آسیاب کنید.

و یا برای حریره بادام، بادام را بشویید، خیسش کنید تا پوستش باد کند، پوست آن را جدا کنید، بگذارید خشک شود و سپس آن را آسیاب کنید.

به همین راحتی…

مطمئن باشید غذایی که مادر و پدر در خانه با عشق و علاقه و نظافت در منزل تهیه می کنند بسیار بهتر و سالم تر از غذاهای آماده ی بیرون است.

اولین غذای کمکی

معمولا برنج معمولی ترین غذای کمکی است که کمترین حد آلرژی را در بین شیرخواران دارد.

یک مشت کوچک برنج بشویید، بدون نمک و روغن بگذارید بپزد، آن را مرتب هم بزنید تا لعاب آن خارج شود، پس از آن که برنج پخت و یا آب پز شد، از روی آب روی برنج که لعاب آن است، یک قاشق مربا خوری بردارید.

روز اول شروع غذای کمکی، وقتی که هنوز لعاب برنج گرم است، با قاشق مخصوص نوزادان( قاشق های پلاستیکی و نرم) همان یک قاشق مربا خوری را در اندازه های کوچک در دهان نوزادتان بگذارید.

گوش به زنگ باشید و منتظر واکنش پوستی و یا هر واکنش غیر طبیعی و جدیدی از طرف نوزاد، اگر حس کردید که به برنج حساسیت دارد موضوع را به پزشکش بگویید، اگر هم هیچ واکنش غیر طبیعی ندیدید، روز دوم با دو قاشق مربا خوری غذا دادن به نوزادتان را ادامه دهید.

بعد از چند روز که با لعاب برنج به کودکتان غذا دادید نوبت فرنی است، فرنی با آرد برنج (تهیه شده توسط خودتان ) و با شیر خودتان و یا شیر خشک!

شیر گاو یکی از پر الرژی ترین غذاهاست و باید در زمان مشخص و با آرامش زمانی کامل به نوزاد داد، پس بهترین گزینه فرنی با شیر خودتان است.

حواستان باشد

نوزاد شما ممکن است نسبت به خوردن غذای خانواده تمایل داشته باشد، توجه کنید که هرگز اجازه ندهید که از غذای سفره ی خانواده بخورد، چرا که اگر غذایی با نمک و روغن و ادویه جات و البته بسیار خوشمزه را بخورد، نسبت به خوردن غذاهای مخصوص خودش که اغلب بدون نمک و رنگ و لعاب است، دلسرد و بی میل می شود و باید بدانید دستگاه گوارش بدن نوزاد شما هنوز آمادگی پذیرش غذاهای خانواده را ندارد، پس مراقب باشید.

نکته

خیلی از بیماری های روانی از دوران کودکی سر چشمه می گیرد و ناشی از رفتار ناآگاهانه و غلط والدین است.

هرگز و هرگز به زور به کودکتان غذا ندهید، او با خودش که تعارف ندارد، اجازه دهید هر چقدر که میل دارد غذا بخورد، وقتی رویش را از غذا برگرداند، اصرار نکنید.

اگر غذایی را دوست نداشت، یکی دو هفته آن را قطع کنید و سپس آن را دوباره شروع کنید.

غذا خوردن را برایش جذاب کنید، غذا برای او اسباب بازی و غذا خوردن زمان بازیست، بگذارید خود را کثیف کند، بریزد، بپاشد و از خوردن لذت ببرد.

نویسنده : خانم زینب عشقی

نی نی وب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *